Metaforik hikayelerle yapılandırılmış maneviyat temelli psiko-eğitim çalışmasının lise öğrencilerinin psikolojik iyi oluşlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of spirituality-based psycho-educational study constructed with metaphoric stories on psychological well-being students
- Tez No: 734279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ THSEEN NAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı metaforik hikayelerle yapılandırılmış maneviyat temelli psiko-eğitim çalışmasının lise öğrencilerinin psikolojik iyi oluşlarına etkisinin incelenmesidir. Bu araştırma, maneviyat ve psikolojik iyi oluş arasında ki ilişkiyi deneysel olarak inceleyen Türkiye'de ki ender çalışmalardan biridir. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, Özel Bir Anadolu Lisede eğitim gören 9., 10, 11, ve 12. sınıf öğrencileri ile çalışılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunda 11 erkek 13 kız olmak üzere toplam 24 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada öntest, sontest ve izleme teslerinden oluşan deney ve kontrol gruplarından oluşan deneysel bir araştırmadır. Katılımcıların psikolojik iyi oluş düzeylerini ölçmek için Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada deney gruba ile çevrimiçi 6 haftalık psiko-eğitim çalışması ile haftada bir kez olacak şekilde oturumlar yapılmış ve iki ay sonra izleme testi ile birlikte veri toplama işlemi tamamlanmıştır. Verilerinin analizinde parametrik olmayan istatistikler kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 15.0 istatistik programı kullanılarak, hipotezlerin sınanması Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile yapılmıştır. Verilerin analizi sonucunda deney grubunda katılımcıların son testinde ön test puanlarına göre Psikolojik İyi Oluş düzeylerinin anlamlı düzeyde artığı bulunmuştur. Sontest ölçümünden 2 ay sonra katılımcılara izleme testi yapılmış ve deney grubunda maneviyat temelli psiko-eğitim çalışmasının etkisinin katılıcılarda etkisinin devam ettiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak maneviyat temelli psiko-eğitim çalışmasının, psikolojik iyi oluşa anlamlı düzeyde pozitif katkısı ve sürdürülebilir bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Covid-19 salgının küresel krizine rağmen, maneviyatın bireylerin psikolojik açıdan güçlü kalmalarını sağladıkları gözlemlenmiştir. Bunun yanında metaforik hikayelerin psiko-eğitim çalışmalarında kullanımının verimliliği ortaya konulmuştur. Böylece bu çeşit bir metodun psikolojik danışmanlar tarafından uygulanacak psiko eğitim ve psikolojik danışma oturumlarında kullanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of spirituality-based psycho-education work structured with metaphorical stories on the psychological well-being of high school students. This study is one of the rare studies that examine empirically the relationship between spirituality and psychological well-being in Turkey. The research was carried out with 9th, 10th, 11th and 12th grade students studying in the Private Anatolian High School in the 2020-2021 academic year. The research group consists of a total of 24 students, 11 boys and 13 girls. It is an experimental study consisting of experimental and control groups consisting of pretest, posttest and follow-up tests. . In the study, 6-week psycho-education sessions were done with the experimental group once a week, and collecting data process was completed with the follow-up test two months later. SPSS 15.0 statistical program was used in the analysis of research data. Nonparametric statistics were used in the analysis of the data, and the hypotheses were tested with the Wilcoxon Signed Ranks Test. As a result of all these procedures, a significant increase was found in the psychological well-being levels of the participants in the experimental group according to their pre-test scores in the posttest. Follow-up test was applied to the participants 2 months after the posttest measurement. In the experimental group, it was observed that the effect of the spirituality-based psycho-education program continue on the participants. As a result of the research, it was shown that spirituality-based psychoeducation work had a significant positive and sustainable effect on psychological well-being. Despite the global crisis of the Covid-19 epidemic, it has been observed that the practice of psycho-education ensures that spirituality helps individuals remain psychologically strong. In addition, the efficiency of using metaphorical stories has been revealed in psychoeducational studies. Thus, it has been shown that this kind of method can be used in psycho education and counseling sessions by psychological counselors.