İneklerin burun mukozalarından izole edilen staphylococcus aures suşlarının karakterizasyonu
Characterization of staphylococcus aures strains isolated from nasal mucosa of cows
- Tez No: 734287
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU FUNDA BAĞCIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Staphylococcus aureus, genellikle hayvan ve insanların deri ve mukoz membranlarında bulunabilen ve bunun yanında çok çeşitli hastalıklara neden olabilen patojen bir bakteridir. Bu nedenle halk sağlığı ve hayvancılık endüstrisi üzerinde yüksek etkiye sahiptir. S. aureus özellikle cilt ve yumuşak doku infeksiyonları ile ilişkilidir. İnek, koyun ve keçilerde mastite neden olan önemli bir patojen olarak kabul edilmektedir. Son zamanlarda, S. aureus'un çiftlik hayvanlarının nazal mukozalarından izolasyonu sıklıkla bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı sığırların nazal sürüntülerinden S. aureus izolasyon oranları ve izolatların antibiyotik direnç prevelansı ile direnç genlerini belirlemektir. Bu amaçla; dört farklı ilde bulunan (İstanbul, Bursa, Kırklareli ve Tekirdağ) işletmelerdeki sağlıklı süt sığırlarından toplanan 250 nazal sürüntü örneği S. aureus yönünden incelenmiştir. İncelenen ineklerin %7.6 (n=19)'sından S.aureus izole edilmiştir. İzolatların antibiyotik duyarlılıkları disk difüzyon yöntemi ile saptanmıştır. İzolatların en sıklıkla penisilin (%78.95); tetrasiklin (%68.42); eritromisin (%63.16); doksisiklin (%36.84); sefaperazon (%31.58); sefoxitin (%26.32); seftiofur (% 26.32) ve klindamisine (%21.05) dirençli oldukları görülürken, izolatların tümünün penisillin-novobiocin, linezolid, quinupristin-dalfopristin, kloramfenicol, gentamisin, trimetoprim-sulphametoksazol ve enrofloksasine duyarlı oldukları saptanmıştır. İndüklenebilir klindamisin direncinin belirlenmesinde D test kullanılarak, eritromisine karşı dirençli olan 12 izolattan 5'inin İndüklenebilir klindamisin direncine sahip olduğu belirlendi. İzolatlarda antibiyotik direnç genleri ve pvl geni Polimeraz Zincir Reaksiyon yöntemi ile incelenmiştir. En sıklıkla blaZ (%93.33), mecA (%52,63), tetL (%23,08), tetK (%53,85), ermB (%8,33) ve ermC (%41,67) genleri saptanırken, izolatların hiçbirinde ermA, tetM, tetO ve pvl genleri saptanmamıştır. Çalışmamızda, en sık görülen SCCmec tipi tip IV %90 (n=9) ve sadece bir izolat tip I %10 (n=1) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus aureus is a pathogenic bacterium that can often be found on the skin and mucous membranes of animals and humans, as well as cause a wide variety of diseases. Therefore, it has a high impact on public health and the livestock industry. S. aureus is particulary associated with skin and soft tissue infections. It is accepted as an important pathogen causing mastitis in cows, sheep and goats. Recently, isolation of S. aureus from the nostrils of farm animals has been frequently reported. The aim of this study is to determine the isolation rates of S. aureus from nasal swabs of healthy cattle and the prevalence of antibiotic resistance and resistance genes of the isolates. For this purpose; 250 nasal swab samples collected from healthy dairy cattle in farms located in four different provinces (Istanbul, Bursa, Kırklareli and Tekirdağ) were examined for S. aureus. S.aureus was isolated from 7.6% (n=19) of the examined cows. Antibiotic susceptibility of isolates was determined by disc diffusion method. The most common isolates were resistant to penicillin (78.95%); tetracycline (68.42%); erythromycin (63.16%); doxycycline (36.84%); cefaperazone (31.58%); cefoxitin (26.32%); ceftiofur (26.32%) and clindamycin (21.05%), While all isolates were sensitive to penicillin-novobiocin, linezolid, quinupristin-dalfopristin, chloramphenicol, gentamicin, trimethoprim-sulphametoxazole and enrofloxacin. By using the D test to determine inducible clindamycin resistance, 5 of 12 isolates resistant to erythromycin were determined to have inducible clindamycin resistance. Antibiotic resistance genes and pvl gene in isolates were determined by Polymerase Chain Reaction method. The most common genes detected in the isolates were blaZ (93.33%), mecA (52.63%), tetL (23,08%), tetk (53,85%), ermB (8,33%) and ermC (41,67%). ermA, tetM, tetO and pvl genes were not detected in any of the isolates. In our study, the most common type of SCCmec was found to be type IV 90% (n=9) and only one isolate type I 10% (n=1).