Travmatik doğum deneyimi yaşayan kadınların doğum deneyimlerinin ve etkilerinin incelenmesi
Investigation of birth experiences of women with traumatic birth experiences and their effects
  1. Tez No: 734390
  2. Yazar: DAMLA FERİŞTAH AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SERÇEKUŞ AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Travmatik doğum, kadının doğumunun herhangi bir aşamasında, kendisi ya da bebeği için ciddi yaralanma veya ölüm tehdidini içeren gerçek bir olay yaşaması ya da bunu algılaması durumudur. Kadınların travmatik doğum deneyimlerinden nasıl etkilendiğinin anlaşılması, onlara verilecek olan hemşirelik bakımı için önemlidir. Buna karşılık ülkemizde travmatik doğum deneyiminin kadınlar üzerindeki etkilerine yönelik yapılmış kalitatif bir araştırma bulunmamaktadır. Araştırma, kadınların travmatik olarak algıladıkları doğum deneyimlerini, bu deneyimlerden nasıl etkilendiklerini ve nasıl baş etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Kadınlara sosyal medya platformları kullanılarak ulaşılmıştır. Örnekleme, travmatik doğum deneyimi yaşadığını ifade eden, 18 yaş ve üstü, postpartum ilk 6 ay içinde olan, herhangi bir psikiyatrik hastalığı olmayan, ölü doğum/yenidoğan ölümü yaşamamış olan ve araştırmaya katılmak için gönüllü 16 kadın alınmıştır. Veriler derinlemesine görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Veriler üç ana tema altında toplanmıştır: travmatik doğumun nedenleri, travmatik doğumun etkileri ve baş etmedir. Kadınların doğumlarında korku ve şiddetli ağrı yaşadıkları, uygun olmayan doğumhane ortamlarında bulundukları, mahremiyetlerine özen gösterilmediği saptanmıştır. Aynı zamanda travmatik doğum deneyimlerine bağlı olarak postpartum dönemde rahatsızlıklar yaşadıkları, travmatik doğuma bağlı gelişen doğum korkusu nedeniyle gebelik planlarını erteledikleri ya da gebe kalmak istemedikleri ve sağlık personelleri tarafından yeterli destek alamadıkları saptanmıştır. Sağlık personellerinin doğum ve postpartum dönemde kadınların duygu ve düşüncelerinin farkında olması, yeterli desteği sağlanması travmatik doğumların ve olumsuz etkilerinin önlenmesinde önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Traumatic birth is the state of experiencing or perceiving a real event that threatens serious injury or death to oneself or her baby at any stage of the woman's birth. Comprehending how women are affected by traumatic birth experiences is crucial for the nursing care that will be given to them. Nevertheless, there is no qualitative research conducted on the effects of traumatic birth experience on women in our country. The research was carried out to determine the birth experiences that women perceive as traumatic, how they are affected by these experiences and how they cope. Women were reached through social media platforms. 16 volunteer women who reported a traumatic birth event were included in the study. In addition, women aged 18 years and over, who were in the first 6 months after childbirth, who did not have any psychological diseases, who did not experience stillbirth/neonatal death, were included in the study. Data were obtained via in-depth interviews. The obtained data were evaluated by content analysis method. The data were collected under three main themes: causes of traumatic birth, effects of traumatic birth and coping. It was detected that women experienced fear and severe pain during their birth, that women were in inappropriate delivery rooms, and that women's privacy was not taken care of. At the same time, it was determined that they experienced discomfort in the postpartum period due to their traumatic birth experiences. Furthermore, it was revealed that they postponed their pregnancy plans or did not want to become pregnant owing to the fear of childbirth by reason of traumatic birth. Another data determined is that women do not receive sufficient support from health personnel. It is necessary for health personnel to be aware of the feelings and thoughts of women in the birth and postpartum period and to provide adequate support to women. This is of great importance in preventing traumatic births and their adverse effects.