Profesyonel futbolcuların zihinsel dayanıklılık, hedef yönelimi ve motivasyonel iklim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between mental toughness, goal orientation and motivational climate levels of professional football players
  1. Tez No: 734429
  2. Yazar: EMRE BÜLENT ÖĞRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı profesyonel futbolcuların zihinsel dayanıklılık, hedef yönelimi ve motivasyonel iklim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın ikincil amacı, profesyonel futbolcuların zihinsel dayanıklılık, hedef yönelimi ve motivasyonel iklim düzeylerinin demografik değişkenlere (yaş, lig düzeyi ve spor deneyimi) göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Araştırmaya, Türkiye Futbol Federasyonu'na kayıtlı TFF 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig'den 887 profesyonel futbolcu katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”(SZDE),“Sporda Görev ve Ego Yönelimi Ölçeği”(SGEYÖ),“Sporda Algılanan Motivasyonel İklim Ölçeği”(SAMİÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, profesyonel futbolcuların zihinsel dayanıklılık puanlarının yaş, lig düzeyi ve spor deneyimine göre anlamlı şekilde farklılaştığı belirlenmiştir. Profesyonel futbolcuların hedef yönelimi puanlarının yaş ve lig düzeyine anlamlı şekilde farklılaştığı; spor deneyimine göre farklılaşmadığı görülmüştür. Profesyonel futbolcuların algılanan motivasyonel iklim puanlarının yaş, lig düzeyi ve spor deneyimine göre anlamlı şekilde farklılaştığı bulunmuştur. Yapılan ilişkisel analizlerde görev yöneliminin zihinsel dayanıklılık üzerinde anlamlı ve pozitif yönde etkisi olduğu görülmüştür. Algılanan motivasyonel iklim alt boyutlarından ustalık ikliminin zihinsel dayanıklılık üzerindeki etkisinin anlamlı ve pozitif yönde olduğu; performans ikliminin ise anlamlı ve negatif yönde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between mental toughness, goal orientation and motivational climate levels of professional football players. The secondary aim of the study is to determine whether the mental toughness, goal orientation and motivational climate levels of professional football players differ according to demographic variables (age, league level and sports experience). 887 professional football players from TFF 1st League, TFF 2nd League and TFF 3rd League registered with the Turkish Football Federation participated in the research. In the research,“Sport Mental Toughness Questionnaire”(SMTQ),“Task and Ego Orientation in Sport Questionnaire”(TEOSQ),“Perceived Motivational Climate in Sport Questionnaire”(PMCSQ) and Personal Information Form prepared by the researcher were used as data collection tools. Descriptive statistics, One Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used in the analysis of the data. According to the results of the research, it was determined that the mental toughness scores of professional football players differed significantly according to age, league level and sports experience. The goal orientation scores of professional football players differed significantly according to age and league level; It was observed that there was no difference according to sports experience. It was found that the perceived motivational climate scores of professional football players differed significantly according to age, league level and sports experience. In relational analyzes, it was observed that task orientation had a significant and positive effect on mental toughness. The effect of mastery climate, one of the perceived motivational climate sub-dimensions, on mental toughness is significant and positive; performance climate was determined to be significant and negative.