Bankacılık sistemimizde içinde merkez bankacılığı ve para politikalarını uygulamada T.C. Merkez Bankası'nın etkinliği
The Efficieny of Turkish Republic Central Banking and application of monetary policies in Turkish banking system
  1. Tez No: 73445
  2. Yazar: ERKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. C. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1989 - 1994 yılları arasında yer alan zaman dilimi içinde; para politikaları uygulamasında, T.C. Merkez Bankası'nın etkinliği incelenmiştir. İktisat insanların refahını artırmaya yönelik bir bilim dalıdır ve iktisadi sorun alanlarını belirleyerek bu sorunların giderilmesi için çözüm önerileri ile araçlar geliştirmektedir. İktisat politikaları ekonomik yapı içinde çeşitli kurumlarca yürütülür. İktisat politikalarından biri olan para politikasının yürütülmesi merkez bankasının görevidir. Bütün ülkelerde merkez bankalarının temel işlevi, istikrarlı bir ekonominin gerektirdiği likiditeyi piyasaya vermek ve çıkarttıkları paranın iç ve dış değerini korumaktır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, T.C.M.B.'nin Türk bankacılık sistemi içindeki yeri ve geçtiği aşamalar belirlenmeye çalışılmakta, sistem içersindeki etkileri ve kullandığı yöntemler tartışılmaktadır. İkinci bölümde para politikalarını uygulamada merkez bankalarının etkinliği özetlenmiştir. Üçüncü bölümde, 1989 sonrası dönemde para politikalarını uygulamada T.C.M.B.' nin etkinliği incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, T.C.M.B. bilançosundan seçilen bazı büyüklüklere ilişkin, 1990 yılı hedeflerinin gerçekleşip gerçekleşmediğini incelemeye yönelik analiz ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it was investigated that the activity of the Turkey Republic Central Bank to apply the politics of money between the years 1989 - 1994. Economy is a science which is directing to improve prosperity of human being. While it is determining the areas of economical problems, it develops both solution suggestions and means in order to remove these problems. The politics of economy are governed by various institute in economical structure. The duty of cenral bank is the management of the money policy which is one of the economy politics. At about all countries, the basic function of the Central Bank is to give the necessary making-up prize to markets for stability economy and to protect the inside and outside value of presented money. In the first chapter of the study, it has been tried to determine the condition of Turkey Republic Central Bank ( T.C.M.B.) in the Turkish Banking system and positions it passed away, also the effect of Central Bank in system and the applied methods of it has been discussed. In the second chapter, the activity of Central Bank to put in the money policy is summarized. In the third chapter, the activity of Central Bank to apply the money policy after the period of 1989 is examined. In the last chapter of presentation, the study is completed with the analyzing whether the targets of 1990 will realize or not.