Bir seramik işletmesinde hedef programlama uygulama denemesi
- Tez No: 73446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ATLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çok amaçlı karar verme teknikleri, gerçek yaşamda karşılaşılan çok amaçlı karar problemlerinde uygulanmaktadır. Tek amaçlı ve çok amaçlı doğrusal karar modelleri hakkında bilgi, birinci bölümde verilmeye çalışılmıştır. Hedef programlama olarak bilinen çok amaçlı karar modelleri; muhasebe, finansman, üretim planlama, yönetim ve pazarlama gibi alanlarda karşılaşılan çok amaçlı karar problemlerine uygulanmaktadır. Hedef programlamada karar verici, her bir amacı için ulaşmak istediği sayısal bir hedef değer belirler. Bu hedef değerlerinden istenmeyen yönde sapmalar, hedeflerin önem ve önceliklerine göre en küçüklenmeye çalışılır. Çalışmamızda, doğrusal hedef programlama modellerinin çözümü üzerinde durulmuştur. Doğrusal hedef programlama modellerinin çözüm teknikleri içerisinde özellikle Değiştirilmiş Simpleks tekniği, etkin kullanıma sahip ve daha kısa sürede çözüme ulaşmayı sağlayan bir tekniktir. Bu tekniğin işleyişi ve klasik Simpleks tekniğinden farklılıkları ikinci bölümde açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise; bir seramik işletmesi için doğrusal hedef programlama modeli kurularak, ikinci bölümde ayrıntılı olarak açıklanmaya çalışılan Değiştirilmiş Simpleks tekniği ile çözülmeye çalışılmıştır. Model, QS paket programı ile çözülmüş ve ürün grupları için aylık üretim miktarları belirlenmiştir. Modelde yer alan hedeflerin öncelik sırası değiştirilerek model tekrar çözülmüştür. Hedefler farklı önceliklerde sıralandığında elde edilen çözümler karşılaştırılmıştır. Doğrusal hedef programlama modelinin çözümü sonucunda elde edilen bilgiler yardımıyla, karar vericinin ileriye dönük daha sağlıklı ve tutarlı kararlar alabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Multiple criteria decision making techniques are used in multiple criteria decision problems which are met in real life. The knowledge about linear programming models with one criteria and multiple criteria is given at the first section. Multiple criteria decision models which are known as goal programming are applied to the multiple criteria decision problems which are met in accounting, finance, production planning, management and marketing. In goal programming, decision maker determines a numerical target value in order to achieve his wishes. The unwanted deviations in this target values are tried to be decreased according to their importance and priorities. In this paper, we studied about the solution of linear goal programming models, especially Modified Simplex Technique has an efficient usage and it supplies to achieve the solution at the short time. The solution process of this technique and the differences from classic Simplex technique are tried to be explained at the second section. At the third section, the Modified Simplex Technique explained in detail at the second section by setting up the linear goal programming model for a ceramic plant. Model is solved by QS software programme and production quantities for mounth are determined for product groups. The model is solved again by changing the priorities of the goals in model. A comparison is done between these different priorities. We think that decision maker will give more consistent and right decisions for the future by the help of knowledges which are gained at the solution of linear goal programming model.