Sporcularda kişilik bozukluklarının bilişsel yönlerinin incelemesi
Investigation of cognitive aspects of personality disorders in athletes
- Tez No: 734457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Sporcularda Kişilik Bozukluklarının Bilişsel Açıdan İncelenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı, sporcularda temel kişilik özelliklerinin, bilişsel duygu düzenleme ve kişilerarası sorunların, kişilik bozukluklarının bilişsel boyutu üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Yöntem: Yaşları 18-30 (X̄=24.35, SS=2.65) arasında değişen 486 yetişkin sporcu (281 erkek ve 205 kadın) çalışmaya katılmıştır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Kısa Semptom Envanteri, Pozitif-Negatif Etki Ölçeği Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Temel Kişilik Özellikleri Envanteri, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Kişilerarası İlişkilerde Problemler Envanteri ve Kişilik İnanç Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik özellikleri gösterdikleri saptanmıştır. Verilerin normal değerlendirilmesi için Kolmogorov-Smirnov(K-S), değişkenler arasındaki ilişki bulmak için Pearson Korelasyon katsayısı testi, sporcularda kişilik bozukluklarının durumunu tahmin etmek için Çoklu Regresyon test yöntemi ve bağımsız grubun karşılaştırılması için, bağımsız t testi, ANOVA ve MANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF COGNITIVE ASPECTS OF PERSONALITY DISORDERS IN ATHLETES Purpose: The purpose of this study was to investigate of basic personality traits, cognitive emotion regulation and interpersonal problems on the cognitive aspects of personality disorders in athletes. Method: In the present study, 486 adult participants (281 females and 205 males) between ages of 18 and 30 (M = 24.35, sd = 2.65) were voluntarily participated to the study. In the first part of the study, inventory of interpersonal problems, cognitive emotion regulation questionnaire and personality belief questionnaire were analyzed and were found to have good validity and reliability characteristics. Differences in demographic variables and correlational data for the measures were examined. The collected data was analyzed by K-S (Kolmogorrov-Smirnov) and Pearson Correlation test. Multiple Regression test method was used to predict the status of personality disorders in athletes. Independent t-test, ANOVA ve MANOVA was used to compare two independent groups.