Aile hekimliği polikliniğine başvuran 35 yaş ve üzerindeki hastaların ulusal kanser tarama testleri hakkında bilgi düzeyi, tutum ve davranışları
- Tez No: 734462
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kanser ülkemizde ve dünyada kardiyo-vasküler hastalıklardan sonra bilinen en sık ölüm sebeplerinden biri olması nedeniyle önemli bir toplum sağlığı problemidir. Fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra sosyal, maddi ve manevi yönleri ile mücadelesi zor bir hastalıktır. Erken evrede tanı alan vakaların tedavisi ileri evrede olan vakalara göre kür açısından daha iyi yönetilerek maliyeti düşürmektedir ve hastaların yaşam kalitesi yüksek standartlara çıkmaktadır. Bireylerin bu konudaki farkındalığını artırmaları, tarama testlerini yaptırmaları ile sonuçlanarak sağlığın iyileştirilmesine katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada hastaların bu konuda bilgi düzeyini ve tutumunu değerlendirmeyi ve hastaların farkındalığını artırmayı amaçlamış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Cancer is an important public health problem because it is one of the most common causes of death after cardiovascular diseases in our country and in the world. It is a disease that is difficult to combat with its social, material and spiritual aspects as well as physical ailments. The treatment of cases diagnosed in the early stage is better managed in terms of cure compared to the cases in the advanced stage, reducing the cost and increasing the quality of life of the patients to high standards. Increasing the awareness of individuals on this issue will contribute to the improvement of health by resulting in screening tests. In this study, we aimed to evaluate the knowledge level and attitude of the patients on this subject and to increase the awareness of the patients.