Lojistikte dijital devrim: Lojistik 4.0
The digital revolution in logistic: Logistics 4.0
  1. Tez No: 734483
  2. Yazar: BURHAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ MURAT MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Endüstriyel devrimin son safhası olan Endüstri 4.0, birçok akıllı teknolojileri de beraberinde getirmiştir. Bu teknolojiler günlük yaşamda birçok alanda karşımıza çıkarken, işletmelerin birçok alanında da yer almaktadır. Bu teknolojileri özellikle lojistik süreçlerine adapte edebilen firmalar rekabet, maliyet, performans gibi önemli faktörlerinde avantajlar yakalayabilmekte, bunları gerçekleştiremeyen firmalar ise çeşitli zorluklar ile karşılaşabilmektedir. Bu bağlamda çalışma; firmaların gerek genel faaliyetlerinde gerekse lojistik faaliyetlerinde Lojistik 4.0 teknolojilerini kullanım düzeyini inceleyerek, bu teknolojilerin firmanın ihracat ve finansal performansı üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma sürecinde veri toplama yöntemi olarak yüz yüze anket yöntemi uygulanmış, faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizleri ile çalışma test edilmiştir. Analizler sonucunda Lojistik 4.0 teknolojilerinden teknolojik yetenekler ve örgütsel yetenekler ile firmanın finansal performansı ile pozitif ilişki içinde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca firmanın işletme düzeyinde ve lojistik sistemlerinde bu teknolojileri kullanım düzeyi ile finansal performans arasında yine pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Firmanın ihracat performansı çerçevesinde ise teknolojik, çevresel, örgütsel ve lojistik yetenekler ile arasında negatif ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0, the last stage of the industrial revolution, has brought many intelligent technologies with it. While these technologies are encountered in many areas in daily life, they are also involved in many areas of businesses. Companies that can adapt these technologies to logistics processes in particular can gain advantages in important factors such as competition, cost, performance, and companies that cannot perform them may face various difficulties. In this context, the study of the overall activities of the firm by examining the level of use of logistics activities and logistics 4.0 technologies, and aims to investigate the effects of these technologies on the financial performance of the company's exports. In the process of the study, a face-to-face survey method was applied as a data collection method, and it was found that many Logistics 4.0 technologies have a positive relationship with the company's financial performance, especially with the analysis performed.