Dijital tedarik zincirinden blok zincir teknolojisine paradigma sıçraması ve dijital paralar
- Tez No: 569590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, blok zinciri teknolojisinin teorik çerçevesini çizerek, lojistik ve dijital tedarik zincirinin uygulamalarına katkısının nasıl olduğunu, gelecekte bu teknolojinin gelişim potansiyelini ortaya koymaktır. Bu teknolojinin ortaya çıktığı 2008 yılından bu yana, neredeyse tüm endüstri alanlarıyla entegrasyon sağlayarak tam bir teknolojik devrime neden olmuştur. Bitcoin'in arka planında yatan blok zinciri, bloklar halinde şifrelenmiş dijital verilerin dağıtık kayıtlar yolu ve protokollerle birebir paylaşım sistemi olarak açıklanabilmektedir. Tez çalışmasında, blok zinciri teknolojisiyle tedarik zinciri yönetimi entegrasyonunun teknolojik dönüşüm süreci incelenmiş olup, 27 soru hazırlanarak,blok zinciri sistemini kullanan yöneticilerden oluşan 20 kişiyle görüşüldü. Birebir mülakat yapılarak açık uçlu ve likert ölçekli sorularla blok zinciri teknolojisi ve finans ilişkisi, tedarik zinciri üzerindeki etkileriyle ilgili veri toplanmıştır. MAXQDA 12 analiz programıyla elde edilen nitel veriler görselleştirilmiş, yapay sinir ağlarından da faydalanılarak ilişkiler ortaya çıkartılmıştır. Çalışma sonucunda mülakata katılan kişilerden elde edilen verilerin detaylı analizinde, hemen hemen tüm katılımcılar bu teknolojinin birçok alanda kullanılması, özellikle tedarik zinciri yönetiminde hızlı bir dönüşüme öncülük ettiğini söyledikleri ortaya çıkmıştır. Yine çalışmada teknoloji adaptasyonu ve kullanımı, sektörden sektöre, katılımcılarının çalışma alanlarına göre birbirinden farklılık gösterdiği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to draw the theoretical framework of block chain technology and to show how the contribution of logistics and digital supply chain to its applications and to reveal the development potential of this technology in the future. Since the emergence of this technology in 2008, it has led to a complete technological revolution by providing integration with almost all industrial areas. The block chain lying in the background of Bitcoin can be described as a P2P sharing system with distributed records data and protocols that are encrypted in blocks. In the thesis study, the technological transformation process of the integration of the supply chain management with block chain technology has been examined, and 26 questions have been prepared and 20 people with the block chain system have been interviewed. One-to-one interviews were conducted on open-ended and likert-sized questions to collect data on block-chain technology and the relationship between finance and supply chain. The qualitative data obtained by the MAXQDA 12 analysis program were visualized and the relationships were made by using artificial neural networks. In the detailed analysis of the data obtained from the interviewees, almost all the participants stated that this technology is used in many fields, especially that it leads to a rapid transformation in supply chain management. Again, in the study, it was found that technology adaptation and usage differed from sector to sector according to the study areas of the participants.