Lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmaların endüstri 4.0 olgunluk seviyesinin ölçülmesi
Measurement of industry 4.0 maturity levels of companies from logistics sector
- Tez No: 533675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TEKİN TEMUR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ülkemizde ve dünyada lojistik sektörü üzerinde yaşanan rekabet ile firmaların varlığını sürdürebilmek için kaynakları verimli kullanmaları gerekmektedir. Bu sebeple sanayide yaşanan dijital devrim ile firmaların, kendi tedarik zinciri ve lojistik yönetimini uçtan uca dönüştürerek maliyetlerini minimize ederken, kalite ve izlenebilirlik seviyesini arttırmaları gerekmektedir. Bu tez çalışması, lojistik sektöründeki firmaların dijital dönüşüm sürecine adaptasyon seviyesini değerlendirmeye yönelik iki aşamalı bir olgunluk modeli önermektedir. Çalışmada öncelikle, lojistik sektörünün dijital dönüşümüne etki eden ana ve alt kriterlerin tespiti için sektör uzmanları ile görüşülmüş ve ilgili literatür taranmıştır. Kriterlerin seçimi değerlendirmesi de sektör uzmanları tarafından En İyi En Kötü Yöntem (Best Worst Method - BWM) ile yapılmış ve tutarlılık seviyeleri sınanmıştır. Sonrasında, dijital dönüşüm olgunluk seviyesi değerlendirmesi için tedarik zinciri ve lojistik sektöründe otuz yedi yıllık birikime sahip köklü bir işletmeye değerlendirme anketi uygulanmıştır. Anket çalışmasında işletme birimlerinin teknoloji seviyeleri ve bölümler arası bağlantı durumları değerlendirilmiştir. Ankette elde edilen değerlendirmeler ile ilk aşamada BWM ile elde edilen ağırlıklar çarpılarak, bir olgunluk skoru elde edilmiştir. Önerilen model, lojistik sektörüne özgü olması ve bu alanda ilk kez BWM metodundan faydalanması gibi durumlar nedeniyle, ilgili literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the competition experienced in the logistics sector in our country and in the world, companies need to utilize the resources efficiently to sustain their existence in the market. For this reason, with the digital revolution in the industry, companies need to increase their quality and traceability while minimizing their costs by evolving their supply chain and logistics management. This thesis proposes a two-stage maturity model for assessing the level of adaptation of the companies in the logistics sector to the digital transformation process. Firstly, the experts were interviewed and the relevant literature was searched to determine the main and sub-criteria affecting the digital transformation of the logistics sector. The selected criteria were evaluated by the experts with the Best Worst Method (BWM) and the consistency levels were tested. Afterwards, for the assessment of the level of digital transformation, a questionnaire was applied to a deep-rooted enterprise with a thirty-seven-year experience in the supply chain and logistics sector. In the survey, the technology levels of the business units and the linkages between the departments were evaluated. A maturity score was obtained by multiplying the weights obtained by BWM in the first stage with the evaluations obtained in the questionnaire. The proposed model contributes to the relevant literature by proposing a maturity model specific to the logistics sector and using the BWM method in this study field for the first time.