Türkiye'de faiz politikalarının tasarruflar üzerindeki etkisi
The Effect on the savings of interest policys at Turkey
- Tez No: 73449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Türkiye ekonomisinde kalkınmanın en önemli engellerinden birisi iç tasarruf oranının yeterince artırılamamasıdır. Uygulanan faiz politikalarının bu oranı artırmaya yönelik olduğu görülmektedir. Türkiye'de 1 Temmuz 1980 tarihinden itibaren serbest faiz politikası uygulamaya başlanmıştır. Türk banka sisteminin oligopolcü yapısı zaman zaman uygulanan“centilmenlik anlaşmalarıyla”uygulamaya bazı kısıtlamalar getirmiştir. 1980 yılından sonra uygulanan serbest faiz politikası bir süre sonra serbestlikten uzak kalmıştır. Faiz politikası Türkiye'de çoğu kez güdümlü olmuştur. 1980'li yıllarda nominal faiz oranının enflasyon oranı ışığı altında sık sık değiştirilerek pozitif bir reel getirinin sağlanması yönünde olmuştur. 1985 yılında gerçek vadeli gerekse vadesiz tasarruf mevduatı yüksek reel artışlar kaydetmiştir. 1990' lı yıllarda parasal istikran ön plana alması ve emisyon artışına büyük ölçüde döviz karşılığı izin vermesi TL'nin değerlenmesine neden olmuştur. Ayrıca İç borç politikasının, faiz oranlarının yükselmesiyle ülkemize sıcak para girişi başlamıştır. Bu da Türk Lirası'nın daha da değerlenmesine neden olmuştur. Sonuç olarak mevduatın, özellikle tasarruf mevduatının faiz oranlarındaki değişikliklerden etkilendiği görülmektedir. Ancak faiz oranlarındaki artış, tasarrufu miktar olarak arttırmaktan ziyade kullanış yerini belirler, Yani tasarrufun nereye yatırılacağını, döviz, altın, hisse senedi, borsa, gayrimenkul veya banka Vb. belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important draw backs of development in Türkiye economics have been not increased sufficient rate of domestic savings implementing policies aimed at increasing this rate. Since 1 July 1980s in Türkiye, free policy of interest have been begun to implement Built of olygopoling of Turkish Bank System had brought often some restrictions to implement with implementing gentlemen's aggrements. After 1 Jully 1980 year, implementing free policy of interest had been remain distant from freedom after one time period interest policy in Turkey had been often command. In the 1980's by changing frequent at the light of inflation rate of nominal interest rate had been towards to provide a positive reel return, In year 1985, both time and sight saving deposit had recorded the high real increases. In the 1990s, the fact that of monetary stability takes to foreground and had coused to be appreciated of TL to give permisson in reponse foreign exchange on a large scale of issue incereasing. Furthermore, our country with increasing of internal debt policy and interest rate had stated heat money entrance. This had also coused more to be apprecation of TL. As a result saving deposits are affected from the changes in interest rates. However, increases in interest rates, don't change saving rates instead the place where saving are used changes. In other words, it determines where the saving will be invested to exchange, gold, share, stock exchange unmouable, bank etc.