Teoride ve uygulamada ücretlerin belirlenmesine etki eden faktörler
The Factors which in fluance the determination of wages at the theory and application
- Tez No: 73448
 - Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ERDEM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu araştırmamızda ücretlerin belirlenmesine etki eden faktörleri inceleyeceğiz ve 1980 sonrası Türkiye' de uygulanan ücret politikaları üzerinde duracağız. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ücretlerin dar ve geniş anlamda tanımlan verilmiş, çeşitli ücret kavramları üzerinde durummuş ve ücretin genel ekonomi açısından önemi vurgulanarak, ücret teorileri ve ücret sistemleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise tam rekabet ve eksik rekabet piyasalarında ücretlerin belirlenmesi teorik olarak anlatılmış ve piyasa koşullarının dışında ücretlerin oluşumunda en büyük belirleyici faktörlerden, sendikalar, toplu pazarlık sistemi, uygulanan ücret politikaları üzerinde durulmuş ve bu faktörlerin ücretlerin belirlenmesinde nasıl bir etkiye sahip olduğu anlatılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, 1955-1980 arasında ücretlerin gelişimi incelenmiş, 24 Ocak 1980 Ekonomik Tedbirlerinden sonra ücretlerde meydana gelen değişimler anlatılmış, milli gelirden ücretlilerin aldığı paylar hakkında bilgi verilmiş, Türkiye'de sendikacılık hareketinin gelişimi ve ücretler üzerindeki etkileri araştırılmış, Türkiye'de ücretler ile verimlilik arasındaki ilişki incelenmiş ve AT ülkeleri ile karşılaştırma yapıldıktan sonra ücret sistemimizdeki bozukluklar ve Türk ekonosine etkileri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research we will study the factors affecting the deter mining the wages, and consider the wage policies applied in Turkiye after the year of 1980, this study consists of three chapters. In the first chapter the comprehensive description of wage has been given, several wage concepts have been considered and importance of wage according to general economy has been emphasized, mentioning the wage theories and wage systems. In the second chapter determining the wages in the markets of full competition and of short competition has been told theoretically, and trade unions, collective dealing system and wage policies applied, which are of the biggest determining factors in the forming of wages except the market conditions, have been considered, and what effects these factors have in determining the wages have been explained. In the third, chapter the development of wages has been studied according to the years between 1955-1980, the changes taking place in the wages after the economic precautionsin the year 1980, 24 January have been told, the information on the shares received by the employees from the national income has been studied, the development of the movement of trade unions and their effects on the wages have been studied, and after made o comparison with the EU countries the deficiencies in our wage system and their effects on Turkish economy have been stated.