Türkiye'de yatırımların gelişimi ve yatırım teşvik politikalarının yatırımlar üzerine etkileri
Development of investment in the Turkey and the effects of investment monivator policies on the investment
  1. Tez No: 73450
  2. Yazar: NECMETTİN ATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN İSLATİNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de yatırımların incelenmesi ve yatırım teşviklerinin yatırımlar üzerindeki etkilerinin açıklanması amaçlanmıştır Birinci bölümde yatırım kavramı üzerinde durulmuş,yatırm türleri,yatırmı besleyen etmenler ve yatırımın kaynakları verildikten sonra yatırım kararı,Sermayenin Marjinal Etkenliğine dayalı olarak açıklanmıştır. İkinci bölüm yatırmı teşvik politikalarına ayrılmış,teşvik tedbirlerinin teorik açıklaması yapıldıktan sonra yatırım teşvikleri,yatırım aşamasında ve işletme döneminde uygulanan teşvikler ayrımında ele alınmıştır.Daha sonra kuruluş yıllarıdan günümüze kadar uygulanan Teşvik Politikaları Planlı Dönem Öncesi ve Planlı Dönem ayrımında açıklanarak özellikle 1980 sonrası uygulanan teşvikler, verilen Teşvik Belgelerine dayanılarak Sektörel, Bölgesel ve Yatırırı Türlerine göre değerlendirilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, 1950 yılından günümüze kadar yatırımların gelişimi üzerinde durulmuş ve 1980 sonrası yatırım teşviklerinin yatırım düzeyi ve yönü üzerindeki etkilerinin analizi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study explaining the effects of the incitements of investmens on the investmens has been explained. In the first chapter the term investment has been considered after given the kinds of investments,the elements determimining the investment, and the sources of investment,the decision ofinvestment has been explained depended upon marginal effici ency of capital. In the second chapter the policies of inciting the investment have been studied,and after made the theotical explanation ofincitement precautions,the investment incitements have been considered at the point ofintersection ofincitements applied in the period of enterprising,and the period of investment then,by explainingthe incitement policies applied from their establishment to nowadays at the discrimination of the period planned and before the period not planned,the incitements applied especiallyafter 1980 have been evaluated accordingto the documents of incitements given in sectoral, regional,andthe kinds ofinvestments. In the third, the last, chapter tha development of investments has been studied from 1950 to the present, and the effects of the incitements ofinvestments on the investment level after 1980 have been tried to analyse.