Aşçılarda akış deneyimi, iş tatmini ve öznel iyi oluş ilişkisi
The relationship between cooks' flow experience, job satisfaction and subjective well-being
- Tez No: 734506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET VATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma aşçıların iş akış deneyimleri, iş tatminleri ve öznel iyi oluş seviyelerinin belirlenmesi ve bu kavramlar arasındaki ilişkilerin saptanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan aşçıların İstanbul'da bulunan, Turizm İşletmesi Belgesi olan 1. sınıf lokanta ve 5 yıldızlı otellerde çalışan aşçılar olması kararlaştırılmıştır. Araştırmada 7'li likert tipi anket uygulanmıştır. Akış deneyimini ölçmek için Bakker (2008) tarafından geliştirilen ''Work-Related Flow'' ölçeği kullanılmıştır. Çalışanların genel öznel iyi oluş düzeylerini ortaya koymak için Hills ve Argyle (2002)'nin geliştirdikleri“The Oxford Happiness Questionnaire”ölçeğinin kısa formu kullanılmıştır. İş tatminini ölçmek için Weiss vd. tarafından (1967) geliştirilen Minnesota İş Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. 412 aşçıdan elde edilen veriler ile istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Öncelikle gerçekleştirilen faktör analizleri sonrasında faktör yapıları belirlenmiştir. Sonrasında gerçekleştirilen regresyon analizleri ile araştırmanın hipotezleri sınanmıştır. Hipotez testleri sonucuna göre aşçıların iş akış deneyimlerinin iş tatminlerini pozitif yönde etkilediği, aşçıların iş tatminlerinin öznel iyi oluşlarını pozitif yönde etkilediği ve aşçıların iş akış deneyimlerinin öznel iyi oluş seviyelerini pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Aşçıların iş akış deneyimleri ile öznel iyi oluşlarının arasındaki ilişkide iş tatmininin aracılık rolünü test etmek için Bootstrap analizi ve sobel testi kullanılmış, analiz sonuçları iş akış deneyimi ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkide iş tatmininin tam aracılık rolü olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the work flow experiences, job satisfaction and subjective well-being levels of cooks and to determine the relationships between these concepts. The sample of the research consists of cooks working in 1st class restaurants and 5-star hotels in Istanbul, which have Tourism Operation Certificate (Turizm İşletmesi Belgesi). A 7-point Likert type questionnaire was used for the research. The Work-Related Flow scale developed by Bakker (2008) was used to measure the flow experience. The short form of The Oxford Happiness Questionnaire developed by Hills and Argyle (2002) was used to measure the subjective well-being. The Minnesota Job Satisfaction Scale developed by Weiss et al. (1967) was used to measure job satisfaction. Statistical analyzes were carried out with the data obtained from 412 cooks. First of all, factor structures were determined by factor analysis. According to the results of the hypothesis tests, it has been determined that the flow experiences of the cooks have a positive effect on their job satisfaction, the job satisfaction of the cooks has a positive effect on their subjective well-being levels, and the flow experiences of the cooks have a positive effect on their subjective well-being levels. Bootstrap analysis and sobel test were used to test the mediating role of job satisfaction in the relationship between the flow experiences of cooks and their subjective well-being, and the results of the analysis revealed that job satisfaction has a full mediating role in the relationship between flow experience and subjective well-being.