Fosfor ve kükürt eksikliği koşullarında yetiştirilen buğday bitkisine fosfor ve kükürt uygulamalarının etkisi
The effect of phosphorus and sulfur applications on wheat plant growed in phosphorus and sulfur deficiency conditions
  1. Tez No: 734528
  2. Yazar: FURKAN KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Fosfor (P) ve kükürt (S) bitkilerde verim ve kalite için önemli birer elementtir. Bu tez çalışmasında P ve S eksikliğine sahip bir toprağa sera koşullarında artan dozlarda S ve P uygulamalarının ekmeklik (Adana-99) buğdayın yeşil aksam kuru madde verimi, SPAD değeri ile yeşil aksam S, P ve N konsantrasyonlarına olan etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phosphorus (P) and sulfur (S) are important elements for yield and quality in plants. In this thesis, the effects of increasing doses of S and P applications on a P and S deficient soil under greenhouse conditions on green component dry matter yield, SPAD value and green component S, P and N concentrations of bread (Adana-99) wheat were investigated.