Remisyondaki alkol kullanım bozukluğu hastalarında içselleştirilmiş damgalanma, benlik saygısı, yalnızlık ve intihar olasılığı
Internalized stigma, self-esteem, loneliness and suicidality in patients with alcohol use disorder in remission
  1. Tez No: 734546
  2. Yazar: VUSALA NOVRUZOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KULAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada, alkol kullanım bozukluğu tanısı almış remisyonda olan hastalarla sağlıklı kontrollerde içselleştirilmiş damgalanmanın, benlik saygısının, intihar olasılığının ve yalnızlığın araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Akdeniz Üniversitesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Uygulama Merkezi (AMBAUM)'ne 20 Nisan 2022 - 20 Mayıs 2022 tarihleri arasında başvuran, 18-70 yaşları arasında, alkol kullanım bozukluğu tanısı almış detoksifikasyon sürecini tamamlamış ve remisyonda olduğu kabul edilen hastalara Beck Depresyon ölçeğinin yanısıra, İntihar olasılığı ölçeği, Rosenberg benlik saygısı ölçeği kısa formu, UCLA-LS (University of California Los Angeles Loneliness Scale) yalnızlık ölçeği ve Ruhsal hastalıklarda içselleştirilmiş damgalanma ölçeği (RHİDÖ) uygulanmıştır. Bulgular: UCLA-LS Yalnızlık puanları hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunurken (p=0.014), buna karşın Rosenberg benlik saygısı puanları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p=0.019).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate internalized stigma, self-esteem, suicide probability, and loneliness in remission patients diagnosed with alcohol use disorder and healthy controls. Material and Method: A socio-demographic/clinical questionnaire, developed by the researchers, as well as Beck Depression Scale, Suicide probability scale, Rosenberg self-esteem scale short form, UCLA-loneliness scale and Self-Stigma in Mental Illness Scale (SSMI) were were applied face-to-face to the outpatients, who diagnosed with alcohol use disorder, completed the detoxification process and were considered to be in remission, and applied to Akdeniz University Alcohol and Substance Addiction Research and Application Center (AMBAUM) between 20 April 2022 and 20 May 2022. Results: While UCLA-Loneliness scores were found to be statistically significantly higher in the patient group compared to the control group (p=0.014), Rosenberg self-esteem scores were statistically significantly lower than the control group (p=0.019).