Remisyondaki opiyat kullanım bozukluğu hastalarında dürtüsellik, aşerme, uyku bozukluğu ve gece yeme sendromu arasındaki ilişki
The relationship between impulsivity, craving, sleep disorder and night eating syndrome in remitted patients with opioid use disorder
  1. Tez No: 782958
  2. Yazar: PINAR ERDOĞAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KULAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızda, remisyondaki opiyat kullanım bozukluğu hastalarının sağlıklı gönüllülerle uyku bozukluğu, gece yeme sendromu, dürtüsellik açısından karşılaştırılması ve bu değişkenlerin birbirleriyle ve aşermeyle olan ilişkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırma Akdeniz Üniversitesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (AMBAUM) yürütülmüş olup, tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmaya ayaktan tedavi gören ve DSM-5 tanı kriterlerine göre opiyat kullanım bozukluğu tanısı alan, buprenorfin/nalokson tedavisi ile en az 1 aydır remisyonda olan, 18-65 yaş arası 100 hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak da hasta grubuyla yaş ve cinsiyet açısından benzer özelliklere sahip, madde kullanım öyküsü olmayan 100 sağlıklı gönüllü alındı. Tüm katılımcılara yüz yüze soru cevap şeklinde araştırmacılar tarafından geliştirilmiş araştırmanın amacına uygun yarı yapılandırılmış Sosyodemografik Veri Formu ile birlikte, Pittsburgh Uyku Ölçeği(PUKI),Gece Yeme Anketi(GYA), Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11(BDÖ-11) uygulandı. Ek olarak hastalara Madde Aşerme Ölçeği (MAÖ) verildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to compare opiate use disorder patients in remission with healthy volunteers in terms of sleep disorder, night eating syndrome and impulsivity; and also to determine the relationships between these variables and craving. Method: This research was conducted at Akdeniz University Alcohol and Substance Addiction Research and Application Center (AMBAUM) and is a descriptive and cross-sectional study. A total of 100 outpatients, aged 18-65 years, who were diagnosed with opiate use disorder according to DSM-5 diagnostic criteria, who were in remission for at least 1 month with buprenorphine/naloxone treatment, were included in the study. As the control group, 100 healthy volunteers with similar characteristics in terms of age and gender with the patient group and without a history of substance use were recruited. Pittsburgh Sleep Quality Index, Night Eating Questionnaire, Barratt Impulsivity Scale-11 were administered to all participants, along with a semi-structured Sociodemographic Data Form developed by the researchers in the form of face-to-face questions and answers. In addition, The Substance Craving Scale was given to the patients.