Sigorta sözleşmelerinde sigortacının aydınlatma yükümlülüğü
Clarification liability of the insurer in insurance contract
- Tez No: 734547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sigorta sözleşmelerinde, sigortacının, yerine getirmesi gereken aydınlatma yükümlülüğü, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 1423. maddesinde, tüm sigorta türlerini kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde genel olarak Sigorta Hukuku kapsamında sigorta kurumunun önemi açıklanmıştır. Daha sonraki bölümde ise sigorta sözleşmesi taraflarının hak ve yükümlülükleri incelenmiştir. Son olarak üçüncü bölümde, aydınlatma yükümlülüğünün konusu, içeriği ve hukuki niteliği hakkında bilgilere değinilmiştir. Çalışmanın çerçevesini sigortacının aydınlatma yükümlülüğüne ilişkin olarak“culpa in contrahendo”sorumluluğu da ele alınarak sorumluluğun şekli ve yaptırımları oluşturmaktadır. Kanunda“yükümlülük”tabiri ile düzenlenen aydınlatma külfetinin, getiriliş amacını açıklamaya çalışan görüşlere değinilmiş ve bu konudaki önemli noktalar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In insurance contracts, the insurer's obligation to enlighten is regulated in Article 1423 of the Turkish Commercial Code No. 6102 to cover all types of insurance. In the first part of our study, the importance of insurance institution is going to be emphasized in the context of Insurance Law in general. The next section examines the rights and obligations of the parties to the insurance contract. Finally, in the third chapter, information about the subject, content and legal nature of the obligation of illumination will be discussed. In the meantime, regarding to“culpa in contrahando”and the insurer's obligation to enlighten is going to be considered and the form and the sanctions of the liability will form the framework of our thesis. The clarification liability, defined as charge in the code, the aim of explaining the purpose of the introduction will be discussed and the importance of its will be tried to be emphasized.