Türkiye'de grevlerin ekonomik analizi (1963-1995)
The Economic analysis of strikes in Turkey (1963-1995)
- Tez No: 73458
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Toplu pazarlık sisteminin unsurlarından birisi olarak kabul edilen grevlerin, işçilerin ister parasal istersede çalışma koşullarıyla ilgili birtakım isteklerinin toplu görüşmeler sırasında barışçı yollarla çözümlenememesi durumunda grevi kendileri için işverenlerine karşı bir koz olarak kullanmak istemeleriyle ortaya çıkan işçi hareketlerinin ülkemizdeki seyri ilgi çekicidir. Buradan hareketle ortaya konmaya çalışılan çalışmanın amacı, 1963- 1995 yılları arasında meydana gelen grev hareketlerini inceleyerek bu grevlerin arkasında yatan ekonomik nedenlerin neler olduğu grevler işkollarına veya iktisadi faaliyet kollarına incelenerek bazı yıllarda aşırı grevlere rastlanırken bazı yıllardaki grevlerin düşüklüğünün nedenlerini göstermektir. Çalışmanın amacı gereği, işçi-işveren-devlet kesimlerinin yaptığı yanlışları ortaya koymak veya bu kesimlerden birini göklere çıkartırken diğer kesimleri eleştirmek veya kötülemek değildir. Burada yaşanmış gerçek grev olayları gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın birinci ve ikinci bölümlerinde; genel olarak grevden bahsedilmiş, yani - ilk bölümde- grevin tanımı yapılmış, çalışma hayatında grevin rolünden bahsedilmiş enson grev türleri ve grevin bazı ülkelerdeki gelişimini incelendikten sonra ikinci bölümde de ülkemizdeki grev hakkından bahsedilerek, Türkiye'de grev hakkının tarihsel gelişimi, Türkiye'de grev haklanın anlamı ve fonksiyonu ortaya konmuş, 2822 Sayılı Kanunda bir grevin kanuniliğim sağlayan şartların neler olduğu gösterildikten sonra 1961 ve 1982 Anayasalarında yer alan grev hakkı incelenmiştir. Hem genel olarak hem de Türkiye açısından grevin gelişimini veren bölümlerden sonra bölümde de 1963-1995 yıllarındaki grevler araştırılmış, işkolları ve iktisat faaliyetkollarına göre grev gelişimleri verilmiş, grevin nedenleri yıllara göre açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bölümde ayrıca işçi hareketlerinin yoğun olduğu yıllardaki grev- enflasyon-milli büyüme ilişkisi hakkında birde yorum getirilmeye çalışılmış ve son olarak grevlerin ülke ekonomisine verdiği ekonomik zarardan bahsedilmiştir. Yine bu bölümde, özellikle 1980 öncesi artış gösteren grev dalgalanmalarının ülke üretimine verdiği birkaç rakamsal değer gösterilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When some of the desires of the workers, such as monetary or working condition desires, can not be solved during collective discussions, the courses of the worker movements are very interesting, which comes into the light with workers wanting to use them against their employers for this reason, the purpose of the study tried to reveal, by studying the strike movements taking place between the years of 1963-1995, is to show what the economic reasons of these strikes are or the reasons of the lowness of the strikes in some years by studying the strikes according to their work branches or their economic activity branches. The purpose of the study is not to reveal the mistakes made by the parts of workers, employers or state or not to criticise them. Here have been tried to reveal the realised strike events, in the first and second chapters of the study the strike has generally been mentioned, that is, in the first chapter the strike has been defined, and after studied the last strike sorts and the development of strike in some countries. In the second chapter by mentioning the historical development of strike right in Türkiye, the function and meaning of strike right in Türkiye has been considered, and in the act 2822 after what the conditions providing the legality of a strike are shown, the strike right taking place in the constitutions of the years of 1961 and 1982 has been studied. After the chapters giving the development of strike both in general and for Tiirkiy, in the last chapter, the strikes between the years of 1963-95 have been studied, and the development of strike has been given according to work branches and economic branches, the reasons of strike have been tried to explain according to the years. In this chapter acomment on the relation of strike-inflation-national development in the years of densely seen worker movementshas been made and lastly the economic damages given by the strikes to country economy have been mentioned. In the same chapter especially some figurative values of the strikes fluctuations increasing before the year of 1980 have been shown. VI