Türkiye'de işçi hareketi ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) (1960-1971)
Labour movement in Turkey and Turkey Labour Party (1960-1971)
- Tez No: 122492
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET MAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET İşçi hareketi ile Türkiye İşçi Partisi (TİP) arasındaki ilişkilerin incelenmesi Türkiye siyasi tarihi bakımından çok önemlidir. Bu kavramlar özellikle 1960 ve 1970'lerde daima tartışmalı konular olmuştur. Bu nedenle, işçi hareketi ile TİP arasındaki ilişkilerin incelenmesinin güçlüğünü görmek gerekir. Bu çalışmada, esas konu olarak TİP ve işçi hareketi arasındaki ilişki gösterilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, yeni anayasal düzen ve bunun sosyalist harekete etkisi ele alınmıştır. Öncelikle 27 Mayıs Hareketini hazırlayan politik, ekonomik, sosyal ve uluslararası nedenler tartışılmıştır. Sonra TİP'in kuruluşu ve milletvekili genel seçimlerindeki başarısına değinilmiştir. Daha sonra TİP'in program ve tüzüğünde işçi sınıfinın yerini incelenmiştir. İkinci bölümde, 1960'tan 1971 'e Türkiye'de genel olarak işçi hareketini sendikalar, üye sayılan, grevler v.b. olarak değerlendirdim. 1967'de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nu (DİSK) kurulduğu için işçi hareketi iki kısımda incelendi: 1960-1967 ve 1967-1970. DİSK kurucuları TİP üyesiydiler. Bu bağlamda TİP ve DİSK arasındaki ilişki ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu bölümde, sendikalar ve siyasal partilerin Marksist bir analizi amaçlanmıştır. Sonuç olarak, TİP'in işçi hareketini etkileyip, değişimine ivme kazandırdığı ve Türkiye işçi hareketinde ekonomik mücadelenin politik mücadeleye dönüşmesinde etkili olduğu söylenebilir. 164
Özet (Çeviri)
SUMMARY Studing of relations of labour movement and Turkey Labour Party (TİP) are crucial in terms of the political history of Turkey. These concepts are always controversial subjects especially in 1960s and 1970s. Thanks to this, the studying of relations of between labour movement and TİP are difficult also. As a main issue m this study, it is tried to reveal of relation between TİP and labour movement. In the first chapter, it is studied charge of the new constitutinal system and this effects socialist movement. Firstly, it had argued 27 May Movement were prepeared reasons of political, economic, social and international. Then, it referred to established TİP and party's success in the genaral deputy elections. And then, had been exemined place of the working-class in programs and regulatings of TİP. In the second chapter, labour movements what trade unions and it's members number, strikes i.e had been appraised in general from 1960 to 1970 years in Turkey. Because of was established Confederation of Revolutionary Trade Unions (DİSK) in 1967, labour movements was examined two parts: 1960-1967 and 1967-1970. The founders of DİSK were members of TİP. In this case, it is reveal to a relation between TİP and DİSK. In this part, it is aimed at Marxist analyses of trade unions and political parties. Finally, it can be say, TİP accelerated labour movements and effected the changed economical struggle to political struggle m Turkey labour movement. 165