Normal işiten bireylerdeki P300 ve santral işitsel işlemleme testleri sonuçlarının arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between P300 and central auditory processing tests results in individuals with normal hearing
  1. Tez No: 734583
  2. Yazar: CEM YERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
P300, kulaklıklar aracılığıyla sunulan modüle edilmiş uyaranların başlangıcından yaklaşık 300 ms veya daha fazla süre sonra ortaya çıkan ve uyaranların birbirinden ayırt edilmesi temeline dayanan işitsel kortikal uyarılmış potansiyeldir. Frekans Patern Testi ve Süre Patern Testi, sırasıyla frekans ve süre bakımından farklılık gösteren uyaranların katılımcılara sunulması ve cevaplara göre skor hesaplanması temeline dayanan iki Santral İşitsel İşlemleme testidir. Bu çalışmanın amacı, normal işitmeye sahip bireylerin objektif P300 test sonuçları ile subjektif Santral İşitsel İşlemleme testlerinde elde ettikleri sonuçların ilişkisini incelemektir. Çalışmaya normal işitmeye sahip 34 birey dahil edildi. Katılımcılar, P300 testi ve Santral İşitsel İşlemleme testleri ile değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde ''SPSS version 20.0'' kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The P300 is an auditory cortical evoked potential based on differentiation of stimuli that occurs approximately 300 ms or more after the onset of modulated stimuli presented through headphones. Frequency Pattern Test and Duration Pattern Test are two Central Auditory Processing tests based on presenting stimuli that differ in frequency and duration, respectively, to the participants and calculating a score based on the responses. The aim of this study is to investigate the relationship between the objective P300 test and subjective Central Auditory Processing tests results of individuals with normal hearing. 34 individuals with normal hearing were included in the study. Participants were evaluated with the P300 test and Central Auditory Processing tests.“SPSS version 20.0”was used in the statistical analysis of the obtained data.