Violence and gender in Sarah Kane's Cleansed and Suzan Lori Parks' In the Blood
Sarah Kane'in Cleansed ve Suzan Lori Parks'ın In the Blood oyunlarındaki cinsiyet ve şiddet
  1. Tez No: 734603
  2. Yazar: MAHMOOD SHAKİR SABBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGAH GHULAM SAEED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, iki farklı kültürden iki oyunu incelemektedir: Cleansed by İngiliz yazar Sarah Kane ve In The Blood, Amerikalı yazar Susan Lori Parks. Her iki oyunda da hayatın toplumsal gerçekliğini yansıtan oyundaki karakterlere yönelik şiddet ve yaşamda önemli bir rol oynayan toplumsal cinsiyet gibi ana temaları toplumsal cinsiyet teorisini vurgulayarak tartışacağız. Her iki oyun yazarı da kadınları oyunlarında çeşitli rollerde ve ortamlarda kullanmışlardır. Birinci bölüm, İkinci Dünya Savaşı sonrası şiddeti ve bunun Amerika ve Britanya'daki İngiliz edebiyatı gerçekliği üzerindeki etkisini ana hatlarıyla anlatacak. Ayrıca, iki oyun yazarının üslubunun yanı sıra, erkeklerin toplumsal egemenliğini ve kadının toplumdaki işlevini ortadan kaldırma çabasını somutlaştıran toplumsal cinsiyet teorisi ve edebi gerçekliğe yansıması. İkinci bölüm, Cleansed oyunundaki fiziksel ve sözlü şiddeti ve toplumsal cinsiyeti bir İngiliz yazarın bakış açısından inceleyecektir. Üçüncü bölüm, In The Blood oyunundaki şiddeti ve toplumsal cinsiyeti Amerikalı bir oyun yazarının bakış açısından inceleyecek. Her iki yazar da sivillere yönelik şiddetin her iki cinsiyeti de ne ölçüde etkilediğini ve toplumsal cinsiyetin toplumdaki rolünü vurgulamaktadır. Son bölüm, çalışmanın bulgularını özetleyen sonuç bölümü olup, bunu çalışmada kullanılan referansların bir listesi takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines two plays from two distinct cultures: Cleansed by Sarah Kane, a British writer, and In The Blood by Suzan Lori Parks, an American writer. We will discuss key themes in both plays, including violence against characters in the play, which mirrors social reality in life, and gender, which plays a significant part in life, emphasizing gender theory. Both playwrights employed women in their plays in various roles and settings. The first chapter will outline the post-World War II violence and its impact on the reality of English literature in America and Britain. Besides gender theory and its reflection on literary reality, which embodies men's social dominance and the endeavour to eradicate the function of women in society, besides the two playwrights' styles. The second chapter will examine physical and verbal violence and gender in Cleansed play from the perspective of an English writer. The third chapter will examine violence and gender in the play In The Blood from an American playwright's viewpoint. Both authors emphasize the degree to which violence against civilians employs both sexes and the role of gender in society. The last part is the conclusion, which sums up the study's findings, followed by a list of references used in the study.