60 yaş üzeri ambulatuvar poliklinik hastalarında sarkopeni sıklığı
The prevalence of sarcopenia among ambulatory older patients aged 60 years and over
- Tez No: 734602
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN FEHMİ AKÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Sarkopeni prevalansı kullanılan yöntemlere-kriterlere göre değişmekte ve bu durum sarkopeni ile ilişkili sonuçları etkileyebilmektedir. Türk popülasyonunda da poliklinik hastalarında ve toplumda sarkopeni üzerine yapılan çalışmalarda sonuçlar tekrarlanabilir olmamıştır. Ayrıca, yakın zamanda Avrupa Yaşlılarda Sarkopeni Çalışma Grubu (The European Working Group on Sarcopenia in Older People-EWGSOP) kriterleri yenilenmiştir (EWGSOP2). Aynı kriter kullanımında bile farklı sınıflandırma yorumlarının yapılmasının da sonuçları değiştirebileceği varsayılarak bu çalışmada; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 60 yaş üzeri hastalarda sarkopeni sıklığı ve ilişkili faktörleri, revize EWGSOP2 kriterleri ile sınıflandırma odaklı araştırarak bu konudaki açığın kapatılması hedeflenmiştir. Yöntem: Bu çalışmaya Ekim 2015-Mart 2019 tarihleri arasında İç Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran ambulatuvar 60 yaş üzeri hastalar alınmıştır. Sarkopeni tanısı revize EWGSOP2 konsensüs kriterleri ile konmuştur. Tanımlama esnasında ortaya çıkan kriter dışında kalan sınıflamalar da analizlere dahil edilmiştir. Bulgular: Taranan 457 kişiden dışlama kriterlerine uyanlar çıkarıldıktan sonra 150 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Olası sarkopenik bireyler %17,3 ve izole apendiküler iskelet kası kitlesi indeksi düşüklüğü ise %12 oranında tespit edilmiştir. Fiziksel performansı ve kas kitlesi düşük olan bireyler sarkopenik kabul edildiğinde sarkopeni prevalansı artmakta (%13,4), ciddi sarkopenik veya fiziksel performans (ve kas kitlesi) düşük bireyler ayrı bir grup olarak değerlendirildiğinde sarkopeni prevalansı azalmaktaydı (%10 ve %10,7). Farklı kategorilendirmelerde sarkopeni ile ilişkili verilerin değişimi açısından; ikili değerlendirme ile sarkopenik ve sarkopenik olmayanlar arasında; yaş ve fizik aktivite parametreleri diğer kategorilendirmenin aksine anlamlı olarak farklı bulunmadı (P=0,119 ve P=0,182) ve sarkopenik bireylerde diyabet sadece ikili kategorilendirmede anlamlı olarak düşük bulundu (P=0,024). EWGSOP2'ye göre sarkopeni ile ilişkili faktörler incelendiğinde, tek değişkenli lojistik regresyon analizlerinde; erkek cinsiyet, düşük protein tüketimi-enstrümental günlük yaşam aktiviteleri skoru ile malnütrisyonun sarkopeni riskini artırdığı, bu hasta grubunda diyabetin ve yüksek vücut kitle indeksinin sarkopeniden koruyucu olduğu görülmektedir. Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde ise sadece malnütrisyon (OR=11,950, GA % 95: [1,222-116,851], P=0,033) ve düşük protein tüketiminin (OR=8,849, GA % 95: [1,414-55,612], P=0,020) sarkopeni ile anlamlı olarak ilişkili olduğu saptanmıştır. Sonuç: EWGSOP2 kriterlerindeki sarkopeni sınıflamasının dışında kategoriler tespit edilmiştir. Sarkopeni prevalansı farklı yorumlamalar söz konusu olunca değişmektedir. Bu farklı kategorilendirmelerde sarkopeni ile ilşkili faktörler de farklılaşmıştır. EWGSOP2'ye göre sarkopeni ile malnütrisyon ve düşük protein tüketimi anlamlı olarak ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The prevalence of sarcopenia varies according to the methods-criteria used, and this might affect the results related to sarcopenia. The results for the studies on sarcopenia in outpatients and the general population in Turkish population have not been reproducible, either. Besides, recently, the criteria of the European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP) have been revised (EWGSOP2). Assuming that different classification interpretations might change the results even using the same criteria; it is aimed to investigate the frequency and related factors for sarcopenia in patients over 60 years of age who applied to Internal Medicine Outpatient Clinic (Faculty of Medicine, Ege University) by the use of the revised EWGSOP2 criteria with a classification focus in this study and to close the gap about this topic. Method: Ambulatory patients over 60 years of age who applied to the Internal Medicine Outpatient Clinic between October 2015 and March 2019 were included in this study. Sarcopenia was diagnosed by the revised EWGSOP2 consensus criteria. Classifications other than in the criteria that emerged during the identification were also included in the analysis. Results: Out of 457 individuals screened, 150 participants were included in the study after excluding those who met the exclusion criteria. Possible sarcopenic individuals were found to be 17.3% and participants with low isolated appendicular skeletal muscle mass index 12%. Including individuals with low physical performance and muscle mass as sarcopenic, the prevalence of sarcopenia increased (13.4%), and when individuals with severe sarcopenia or low physical performance (and muscle mass) were evaluated as a separate group, the prevalence of sarcopenia decreased (10% and 10.7%). In terms of the change of the related factors to sarcopenia in different categorizations; for sarcopenic and non-sarcopenic patients, age and physical activity parameters were not significantly different (P=0.119 and P=0.182) in contrast to the other categorization, and diabetes was significantly lower in sarcopenic patients only in the sarcopenic/non-sarcopenic categorization (P=0.024). The factors associated with sarcopenia were male gender, low protein consumption-instrumental activities of daily living score, and malnutrition whereas higher body mass indexes and diabetes were protective in this patient group according to EWGSOP2 criteria in univariate logistic regression analyses. In multivariate logistic regression analysis, only malnutrition (OR=11.950, CI 95%: [1.222-116.851], P=0.033) and low protein consumption (OR=8.849, CI 95%: [1.414-55.612], P=0.020) were found to be significantly associated with sarcopenia. Conclusion: Categories other than in the sarcopenia classification of EWGSOP2 criteria were determined. The prevalence of sarcopenia varied with different interpretations. Factors associated with sarcopenia also differentiated in those different categorizations. According to EWGSOP2, sarcopenia was significantly associated with malnutrition and low protein consumption.