İnsanda farklı problem çözme stratejileri ve serebral hemodinamik & elektrofizyolojik karşılıkları
Different problem-solving strategies in human and their cerebral hemodynamic & electrophysiological answers
  1. Tez No: 734608
  2. Yazar: MEVHİBE SARICAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Problem çözme, zorlu konulara veya durumlara cevap aramak için gerçekleştirilen bilişsel bir süreci gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı farklı tip problem çözme stratejileri esnasında hem beyindeki elektrofizyolojik yanıtı Elektroensefalografi (EEG) tekniği ile hem de hemodinamik yanıtı Fonksiyonel Yakın Kızılötesi Spektroskopi (fYKS) tekniği ile kaydetmek, problem çözme stratejileri arasındaki farkı ve bu farkın yaşa bağlı değişimini araştırmaktır. Çalışmaya 20-30 yaş arası sağlıklı genç grup (n=40) ve 50-60 yaş arası sağlıklı orta yaşlı grup (n=31) dahil edildi. Katılımcılara eş zamanlı olarak 17 kanal EEG ve 48 kanal fYKS çekimi sırasında aritmetik sorular, genel bilgi soruları, iç görü soruları ve dört işlem soruları soruldu.
Özet (Çeviri)
Problem-solving requires a cognitive process performed to seek answers to challenging issues or situations. The aim of this study is to record both the electrophysiological response in the brain with the Electroencephalography (EEG) technique and the hemodynamic response with the Functional Near-Infrared Spectroscopy (fNIRS) technique during different types of problem-solving strategies and to investigate the difference between problem-solving strategies and the age-related change of this difference. The healthy young group aged 20-30 (n=40) and the healthy middle-aged group aged 50-60 years (n=31) were included in the study. Arithmetic questions, general knowledge questions, insight questions, and four operation questions were asked to the participants during the simultaneous 17-channel EEG and 48-channel fNIRS recording.