Nucleus® CI422 VE CI24RE(CA) elektrotlarında intraoperatif ve postoperatif trans-ımpedance matrix (TIM) değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of intraoperative and postoperative trans-impedance matrix (tim) values in Nucleus® CI422 VE CI24RE(CA) electrodes
  1. Tez No: 734609
  2. Yazar: ÖMER FARUK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL TERLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Koklear implantlar ileri veya çok ileri derecede sensörinöral tipte işitme kaybı olan hastalar için rutin ve etkili bir tedavi yöntemidir. Bu sebeple koklear implant bütünlüğünün değerlendirmesini yapan elektrofizyolojik ölçümler oldukça önem arz etmektedir. Standart elektrofizyolojik ölçümlerinin zaman zaman yetersiz kalması sebebiyle ek bir test ihtiyacı doğmaktadır. Çalışmamızın amacı, araştırma odaklı kullanılan Trans-impedance matrix (TIM) testinin intraoperatif ve postoperatif değerlerini karşılaştırarak sonuçlar arasındaki farkın zamanla değişimini gözlemektir. Çalışmaya yaşları 2-75 arasında değişen, normal kokleaya sahip, ileri ya da çok ileri derecede sensörinöral tipte işitme kaybı olan 35 hastaya ait 36 kulak dahil edilmiştir. Katılımcıların 22'sinde Contour Advance (CA), 12'sinde Slim Straight (CI422) elektrotları bulunmaktadır. TIM ölçümleri intraoperatif ve postoperatif birinci yıl olmak üzere yapılmıştır. İki ölçüm arasındaki farkı tespit etmek için bağımlı örneklem t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cochlear implants are a routine and effective treatment method for patients suffering from severe or profound sensorineural hearing loss. For this reason, electrophysiological measurements that evaluate the integrity of the cochlear implant are crucial. There is a need for an additional test due to the inadequacy of standard electrophysiological measurements from time to time. Our study aims to compare the intraoperative and postoperative values of the Trans-impedance matrix (TIM) test, which is used for research, and to observe changes in the difference between the results over time. Thirty-six ears of thirty-five patients, aged between 2-75 years, with the normal cochlea, and suffering severe or profound sensorineural hearing loss, have been included in the study. Twenty-two of the participants had Contour Advance (CA); twelve had Slim Straight (CI422) electrodes. TIM measurements were made intraoperatively and in the first year postoperatively. The dependent sample t-test was used to detect the difference between the two measurements.