Total sirkülatuar arrest modeli uygulanan ratlarda tulbaghia violacea ekstraktının kardiyak hasar üzerine koruyucu etkisi
Protective effect of tulbaghia violacea extract on cardiac damage in the total circulatory arrest model applied rats
  1. Tez No: 734610
  2. Yazar: BİŞAR AMAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM KANKILIÇ, DOÇ. DR. FATİH GÜNGÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde en yaygın görülen hastalık grubu kalp hastalıklarıdır. Kalp hastalıklarının tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler gerek medikal gerekse de cerrahi yöntemlerdir. Bazı cerrahi operasyonlarda kardiyopulmoner bypass yöntemi ile beraber total sirkülatuar arrest tekniğide kullanılmaktadır. Bu yöntemlere bağlı kardiyak hasar ve olumsuz etkilerde gerçekleşebilmektedir. Bu deneysel çalışmanın amacı total sirkülatuar arrest (TCA) ile deneysel kardiyak hasar modeli oluşturulan ratlarda Tulbaghia violacea ekstraktı (TVE) verilmesi ile kalp dokusunda histopatolojik ve serum düzeyinde oksidatif stres parametreleri ve oksidatif DNA hasarı düzeyi değişikliklerinin incelenmesidir. Bu deneysel çalışmada; Wistar Albino cinsi 48 adet yetişkin rat kullanıldı ve bu ratlar randomize olarak dört gruba ayrıldı. Her grupta 6 erkek, 6 dişi rat kullanıldı. Ratlarda total sirkülatuar arrest (TCA) ile deneysel kardiyak hasar modeli oluşturuldu. Çalışmamızda Grup 1'e (Sham grubu) herhangi bir şey verilmedi. Grup 2'de (Hasar grubu (TCA grubu)), total sirkülatuar arrest ile deneysel kardiyak hasar modeli oluşturuldu. Grup 3'e (Tedavi+Hasar grubu ( TVE+TCA grubu)), T.violacea ekstraktı verildi ve total sirkülatuar arrest ile deneysel kardiyak hasar modeli oluşturuldu. Grup 4'e (Tedavi grubu (TVE grubu)) ise sadece T.violacea ekstraktı verildi. Tüm gruplardaki ratlar 16. gün derin anestezi altında sakrifiye edilerek, kan ve dokuları alındı. Çalışmamız da histopatolojik inceleme için kalp ve diğer dokularda; interstisyel ödem, inflamatuvar hücre infiltrasyonu ve nekroz değerlendirildi ve serum düzeyinde oksidatif stres parametreleri (TAS, TOS, OSİ), oksidatif DNA hasarı düzeyi (8-OHdG (8-hidroksi-2'- deoksiguanozin)) değişiklikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Today, the most common disease group is heart diseases. Many methods are employed in the treatment of heart diseases. These methods can be both medical and surgical methods. In some surgical operations, total circulatory arrest technique is adopted alongside cardiopulmonary bypass method. Cardiac damage and adverse outcomes may occur due to these methods. The aim of this experimental study was to investigate the histopathological alongside serum level oxidative stress parameters and oxidative DNA damage level changes in the heart tissue by applying Tulbaghia violacea extract (TVE) on rats with total circulatory arrest (TCA) experimental cardiac damage model. In this empirical study, Wistar Albino type 48 adult rats were employed and randomly divided into four groups with each group consisting of 6 male and 6 female rats. An experimental cardiac damage model was created with total circulatory arrest (TCA) in rats. Group 1 (Sham group) was not given anything in our study. In group 2 (Damage group (TCA group)), an experimental cardiac damage model was created with total circulatory arrest. Group 3 (Treatment+Damage group (TVE+TCA group)) was provided with T.violacea extract and an experimental cardiac damage model was created with total circulatory arrest. Group 4 (Treatment group (TVE group)) was given only T.violacea extract. The rats in all groups were sacrificed under heavy anesthesia on the 16th day and their blood as well as tissues were collected. In our study, interstitial edema, inflammatory cell infiltration and necrosis in the heart and other tissues were evaluated for histopathological examination and changes in serum level of oxidative stress parameters (TAS, TOS, OSI) and oxidative DNA damage level (8-OHdG (8-hydroxy-2'-deoxyguanosine)) were examined.