Lityum silikat içerikli farklı CAD/CAM seramiklere uygulanan yüzey işlemlerinin bağlanma dayanımlarına olan etkisi
The effect of surface treatment applied on different CAD/CAM ceramics containing lithium silicate on shear bond strength
  1. Tez No: 734617
  2. Yazar: ARAS CANBERK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR TOLGA YÜCEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, güncel dental tedavilerde yaygın olarak kullanılan lityum silikat içerikli farklı CAD/CAM seramiklere uygulanan yüzey işlemlerinin makaslama bağlanma dayanımı üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada, CAD/CAM ile işlenebilir lityum silikat içerikli 4 farklı high translucency (HT), A2 renkte cam seramik restorasyon materyali (IPS e.max, Vita Suprinity, Amber Mill, Nice Blok) 2 mm kalınlıkta olacak şekilde düşük hızlı hassas kesme cihazında kesildi. Kendinden kristalize formda bulunan Nice Blok dışındaki tüm seramik örnekler, üretici firmaların talimatları doğrultusunda kristalizasyon işlemine tabii tutuldu. Elde edilen örneklerle 12 alt grup oluşturuldu (n=10). Seramik örneklere, farklı gruplar altında 2 farklı yüzey işlemi (IPS Ceramic Etching Gel+Clearfil Ceramic Primer Plus, Monobond Etch & Prime) uygulandı. Kontrol grubunda yer alan örneklere herhangi bir yüzey işlemi uygulanmadı. Yüzey işlemlerinin ardından elde edilen tüm seramik örneklere kontrol grupları da dâhil olmak üzere ışıkla sertleşen rezin siman (Variolink Esthetic LC) bağlandı. Elde edilen tüm örnekler standardizasyon için 24 saat boyunca distile suda bekletildi. Örneklerin makaslama bağlanma dayanımı değerleri, üniversal test cihazı (TSTM 02500, Elista Ltd. Şti., İstanbul, Türkiye) yardımıyla 1 mm/dk hızla ölçülmüştür. Veriler; IBM SPSS v23, Shapiro Wilk, iki yönlü varyans analizi, Benferroni, Tamhane's T2 ile analiz edildi (p0,05). Vita Suprinity seramik örneklere uygulanan her iki yüzey işlemi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p=0,004).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of surface treatments on the shear bond strength of CAD/CAM ceramics containing lithium silicate, which are widely used in dentistry. In the study, 2 mm-thick specimens were prepared from 4 different millable CAD/CAM materials (IPS e.max, Vita Suprinity, Amber Mill, Nice Blok) containing lithium silicate by using a low speed precision cutting device. All materials were selected as high translucent (HT) and in A2 shade for standardization. All specimens other than Nice Block, which is in self-crystallized form, were subjected to crystallization in accordance with their manufacturers. Specimens were then divided into 3 subgroups according to the surface treatments (Control, IPS Ceramic Etching Gel+Clearfil Ceramic Primer Plus [%5 HF+CCPP], Monobond Etch & Prime [MEP]), which resulted in a total of 12 subgroups (n=10). No surface treatment was applied to the specimens of control groups. Light-polymerized resin cement (Variolink Esthetic LC) was bonded to all ceramic specimens obtained after surface treatments, including the control groups. All specimens were kept in distilled water for 24 hours for standardization. The shear bond strength values were measured at a speed of 1 mm/min by using a universal test device (TSTM 02500). Data were analyzed with Shapiro Wilk, two-way analysis of variance, Bonferroni, and Tamhane's T2 tests (IBM SPSS v23) (P0,05). A statistically significant difference was found between the two surface treatments applied to Vita Suprinity ceramic specimens (p=0,004).