Kocaeli ve çevresindeki kanser hastalarının demografik özellikleri
Demographic characteristics of cancer patients in and around Kocaeli
- Tez No: 734662
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM UYGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Kanser, 20. yüzyılın en korkunç hastalıklarından biridir ve 21. yüzyılda süreklilik ve artan insidansla daha da yayılmaktadır. Kanser gelişimi ve prognozunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunun yanında, kişinin sosyoekonomik durumunun kanserin türü, erken tedavi ve tedavi hizmetine erişim gibi sağ kalımı etkileyen faktörler ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda Ocak 2020- Ocak 2021 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bölümü'ne başvuran hastaların epidemiyolojik ve sosyodemografik durumunu değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında tıbbi onkoloji bölümüne başvurmuş hastalardan katılmayı kabul eden yaptığımız 542 hasta alındı. Önce hastaların sözel onamı alındı. Sonrasında, hastalardan veri toplama formunu doldurmaları istendi. Bulgular: Ankete katılan 542 hastadan 275 erkek, 267 kadın olmakla 34'ü (%6.3) 18-30 yaş arasında idi.31-60 yaş arası hasta sayısı 345 (%63.7) idi. Geri kalan 163 hasta 61-90 yaş aralığında idi. 134 (%24.7) hasta ile ilk sırada meme kanseri geliyor. 2. sırada kolon kanseri 70 vaka ile %12.9'luk kısmı oluşturuyor. 3.sırada akciğer kanseri idi. 62 (%11.4) hasta akciğer kanseri tanısı ile takip veya tedavi edilmektedir. Çalışmamızda, hastaların %82,5'inin hastaneye haftada ortalama 2 defa geldiği, %31'inin 50 km'den fazla mesafeden geldiği, %14,1'inin refakatçisinin olmadığı, %61,1'inin her başvuru için 50 Türk lirasından fazla harcama yaptığı görüldü. Ayrıca hastaların ulaşımın kolaylaştırması, randevu sisteminin düzenlenmesi talepleri mevcuttu. Tartışma: Kanserin yaşa göre dağılımı ülkemizde yapılan diğer çalışmalarla benzer idi. Ancak bu sunucun DSÖ'nün verileri ile uyuşmadığını gördük. Çalışmamız kanser evresine göre değerlendirildiğinde Türkiye'de yapılan diğer çalışmalar ile benzerdir. Çalışmamızın sonuçlarını Dünya Sağlık Örgütü verileri ve Türkiye'de yapılan diğer çalışmalar ile karşılaştırdık. Birkaç istisna dışında kanser sıklığı ile ilgili sonuçlarda anlamlı benzerlik bulunmamıştır. Onkoloji hastalarının tedavi süreci, psikolojik ve fiziksel açıdan zorlu bir süreçtir. Bu açıdan hastanın sosyal desteği ve ekonomik durumu hastalık sürecinde önemli bir etkendir. Her hastanın durumu bu açıdan da değerlendirilmeli ve uygun kişiler Sosyal Hizmet Merkezi'ne veya Sağlıklı Hayat Merkezi'ne yönlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Cancer was one of the most appalling diseases of the 20th century and it is spreading further in the 21st century with persistent and increasing incidence. There are many factors that affect the development and prognosis of cancer. It is known that the socioeconomic status of the person is associated with some factors affecting survival, such as the type of cancer, early treatment and access to treatment services. In our study, we evaluated the epidemiological and sociodemographic status of patients who applied to Kocaeli University Medical Oncology Department between January 2020 and January 2021. Materials and Methods: Among the patients who applied to the medical oncology department between January 2020 and January 2021, 542 patients who agreed to participate were included in the study. Verbal consent was obtaine first. Afterwards, the patients were asked to fill in the data collection form. Results: Of the 542 patients who participated in the survey, 275 were male and 267 were female, and a total of 34 (6.3%) patients were between the ages of 18-30. The number of patients aged 31-60 was 345 (63.7%). Other 163 patients were between 61-90 years of age. Breast cancer was the most prevalent cancer type with 134 (24.7%) patients. Colon cancer was in second place with 70 (12.9%) cases. Lung cancer was the third. 62 (11.4%) patients were being followed up or treated with the diagnosis of lung cancer. In our study, 82,5% of the participants said they came to the hospital at least once a month, 31% of the patients were travelling a distance of more than 50 km for each application, 14.1% did not have an accompanying person with them and 61.1% paid more than 50 Turkish Liras for the travel expense before each application. In addition, patients had requests for facilitating transportation and arranging the appointment system. Discussion: The distribution of cancer by age was in parallel with other studies conducted in our country. However, we saw that these results were not consistent with the data of WHO. When our study is evaluated according to cancer stage, our findings were in parallel with other studies conducted in Turkey. We compared the results of our study with the data of the World Health Organization and other studies conducted in Turkey. With a few exceptions, no significant similarity was found in the results regarding the frequency of cancer. The treatment process of oncology patients is a psychologically and physically challenging process for patient. Therefore, the social support and economic status of the patient are important factors. The condition of each patient should be evaluated in this respect as well, and appropriate persons should be directed to the Social Service Center or the Healthy Life Center.