Adölesanlarda ağırlık damgalanma hissi ile beslenme durumu, yaşam kalitesi ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişki
The relationship between weight stigma and nutritional status, quality of life and social appearance anxiety in adolescents
  1. Tez No: 734663
  2. Yazar: BERNA YULED ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, adölesanlarda ağırlık damgalanma hissi ile beslenme durumu, yaşam kalitesi ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Mart-Eylül 2021 tarihleri arasında Sakarya'da çalışmada yer almayı gönüllü olarak kabul eden 14-19 yaş arası 155 kız, 120 erkek toplam 275 adölesan ile gerçekleştirilmiştir. Tüm katılımcılara genel bilgileri ve bazı beslenme alışkanlıklarını saptamaya yönelik anket formu, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği-Ergen Formu (SGKÖ-E), Damgalayıcı Durumlar Envanteri-Kısa (DDE-K), Akdeniz Diyeti Kalite İndeksi (KIDMED) ve Kiddo-KINDL Yaşam Kalitesi Ölçeği-Ergen Formu araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Çalışma verileri, SPSS 15.0 paket programı kullanılarak uygun istatistiksel yöntemler ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the relationship between weight stigma and nutritional status, quality of life and social appearance anxiety in adolescents. The survey was conducted in March-September 2021 with 155 girls and 120 boys with a total of 275 adolescents individuals who accepted to take part in the study voluntarily. To all participants; Questionnaire to determine general information and some nutritional habits, Social Appearance Anxiety Scale-Adolescent Form (SSAS-M), Brief Stigmatizing Situations Inventory (SSI-B), Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED) and Kiddo-KINDL Quality of Life Scale-Adolescent Form were applied by the researcher. Study data were evaluated using appropriate statistical methods using the SPSS 15.0 package programme.