Cerrahi hastalarının Ağrı inançları ile ameliyat sonrası ağrı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between surgical patients' pain beliefs and postoperative pain levels
  1. Tez No: 734732
  2. Yazar: SEDA ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SACİDE YILDIZELİ TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Cerrahi girişim geçiren hastalarda kaçınılmaz bir deneyim olan ameliyat sonrası ağrı hastaların ağrı inançlarından etkilenmektedir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki bu araştırmanın amacı, cerrahi girişim geçiren hastaların sahip oldukları ağrı inançları ile ameliyat sonrası yaşadıkları ağrının şiddeti arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma Nisan 2021–Eylül 2021 tarihleri arasında, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi cerrahi kliniklerinde yatan, cerrahi girişim geçirmiş, ameliyat sonrası 1.-3. gününde bulunan ve çalışmaya katılmakta gönüllü olan 141 hasta ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında, 'Hasta Bilgi Formu' ve 'Ağrı inançları Ölçeği' kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesi tanımlayıcı istatistiksel metotlar, t-testi, varyans ve korelasyon analizleri ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Postoperative pain, which is an inevitable experience in patients undergoing surgical intervention, is influenced by patients' pain beliefs. The aim of this descriptive and relationship-seeking study was to investigate the relationship between pain beliefs of patients who underwent surgery and the severity of postoperative pain. The study was conducted between April 2021 and September 2021 with 141 patients who were hospitalized in the surgical clinics of Trakya University Health Center for Medical Research and Practice, underwent surgical intervention, were on the first to third postoperative day and volunteered to participate in the study. In data collection, 'Patient Information Form' and 'The Pain Beliefs Questionnaire' were used. The data were evaluated using descriptive statistical methods, t-test, variance and correlation analyses.