Ortopedik cerrahi geçiren hastalara ameliyat öncesi dönemde verilen eğitimin ameliyat sonrası dönem ağrı inançlarına ve ağrı düzeylerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of education given to patients undergoing orthopedic surgery in the preoperative period on postoperative pain beliefs and pain levels
- Tez No: 872600
- Danışmanlar: DR. ATİYE ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ağrı inançları, cerrahi girişim sonrası kaçınılmaz olan ağrı üzerinde etkilere sahiptir. Deneysel nitelikle yapılan bu çalışma, ameliyat öncesi dönem verilen hemşirelik eğitiminin ameliyat sonrası dönem ağrı inançları ve ağrıya ilişkin bakım ihtiyaçlarının belirlenmesini amacıyla yapılmıştır. Araştırma Kasım 2023 – Şubat 2024 tarihleri arasında, Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uyguma Merkezi ortopedi kliniğinde yatan, cerrahi girişim geçirecek olan ve araştırmaya katılmakta gönüllü olan 122 hasta ile yürütülmüştür. Katılımcılar müdahale ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Müdahale grubundaki hastalara ameliyat öncesi dönemde araştırmacı tarafından ağrı ile ilgili eğitim ve yazılı broşür verilirken, kontrol grubundaki hastalar standart bakım almışlardır. Verilerin toplanmasında, 'Katılımcı Bilgi Formu', 'Ağrı İnançları Ölçeği' ve“Numerik Ağrı Skalası”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi zamana bağlı ölçümlerin gruplar arasında karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalar için post hoc LSD kullanılmıştır. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler beklenen değer kuralına bağlı olarak Pearson ki-kare veya Fisher's exact test ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pain beliefs have significant effects on the inevitable pain experienced post-surgery. This experimental study was conducted to determine the impact of preoperative nursing education on postoperative pain beliefs and pain-related care needs. The research was carried out between November 2023 and February 2024 at the Duzce University Research and Application Center orthopedic clinic, involving 122 patients who were hospitalized, scheduled for surgery, and voluntarily participated in the study. Participants were divided into two groups: intervention and control. Patients in the intervention group received education and written brochures about pain from the researcher during the preoperative period, while the control group received standard care. Data collection tools included the 'Participant Information Form,' 'Pain Beliefs Scale,' and the 'Numeric Pain Scale.' Repeated measures analysis of variance (ANOVA) was used to compare time-dependent measurements between groups. Post hoc LSD tests were employed for multiple comparisons. Relationships between categorical variables were examined using Pearson's chi-square or Fisher's exact test, depending on the expected values.