İlkokul öğrencilerinin matematik öğrenme motivasyonları ve matematik tutumlarının matematik başarılarına etkisi
The effect of primary school students' mathematics learning motivations and mathematics attitudes on mathematics success
  1. Tez No: 734750
  2. Yazar: SİNEM ÇİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin matematik tutumlarının ve matematik öğrenme motivasyonlarının matematik başarılarına etkisini belirlemeye yönelik nicel bir çalışmadır. Ayrıca öğrencilerin cinsiyet, okul öncesi eğitim, evde bulunan akıllı cihaz sayısı, akıllı cihaza sahip olma durumu, akıllı cihaz ile geçirilen süre gibi demografik özelliklerinin matematik tutumları ve matematik öğrenme motivasyonları ve matematik başarıları üzerinde bir faktör olup olmadıkları da incelenmiştir. Bu doğrultuda araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır Araştırmanın örneklemini Niğde il merkezindeki devlet ilkokullarında öğrenim gören 163 3. ve 256 4.sınıf olmak üzere toplam 419 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği”,“Matematik Dersi Güdülenme Ölçeği”ve“Matematik Başarı Testi”kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin demografik özelliklerini belirmek adına da“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma da ulaşılan sonuçlara göre; matematik öğrenme motivasyonları ve matematik tutumlarının matematik başarısı üzerinde anlamlı bir etkisi olmamasından dolayı ölçeklerin alt boyutlarına bakılmıştır. Araştırmada ilköğretim 4. sınıf öğrencilerinin matematiğe yönelik güdülenme ve tutumun başarı puanındaki değişimin %9'unu açıklamaktadır. İlköğretim 3.sınıf öğrencilerinin matematiğe yönelik güdülenme ve tutumun başarı puanındaki değişimin %12'sini açıklamaktadır. 3. ve 4. sınıf öğrencilerinde başarılı olmaya yönelik güdülenme ve matematiğe verdikleri değer başarı puanını pozitif yönde etkilerken, ilgi, istek ve ihtiyaçlara yönelik güdülenme negatif yönde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is a quantitative study to determine the effects of primary school 3rd and 4th grade students' mathematics attitudes and their motivation to learn mathematics on their mathematics achievement. In addition, demographic characteristics of students such as gender, pre-school education, number of smart devices at home, possession of smart devices, time spent with smart devices are also examined whether they are a factor on their mathematics attitudes and mathematics learning motivations and mathematics achievements. In this direction, relational scanning method was used in the research. The sample of the study consisted of 419 students, 163 3rd and 256 4th grade students, studying at public primary schools in the city center of Niğde.“Attitude Scale Towards Mathematics”,“Math Lesson Motivation Scale”and“Mathematics Achievement Test”were used as data collection tools in the research. In addition,“Personal Information Form”was used to determine the demographic characteristics of the students. According to the results of the research, it explains 9% of the change in the achievement score of the 4th grade students' motivation and attitude towards mathematics. It explains 12% of the change in the achievement score of primary school 3rd grade students' motivation and attitude towards mathematics. It is seen that while motivation to be successful and the value they attach to mathematics positively affect the success score of 3rd and 4th grade students, motivation towards interests, wishes and needs affects negatively.