Laparoskopik kasık fıtığı operasyonları için eğitim programı örneği
Sample educational program for laparoscopic inguinal hernia operations
  1. Tez No: 734752
  2. Yazar: AYLA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ALİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tıp eğitiminde yeterliğe dayalı eğitim (YDE) önem kazanmıştır. Devredilebilir Mesleki Etkinlikler (DME) bir YDE modelidir. Bilim ve teknolojideki gelişmelerin tıp eğitimine yansıması, Genel cerrahi alanında da minimal invaziv cerrahi teknik (MİCT)'i yaygınlaştırmıştır. Laparoskopik kasık fıtığı onarımı (LKFO) MİCTtir. Dünyada ve ülkemizde yeteri kadar uygulanmaması nedeniyle çeşitli eğitim programları önerilmekte, standardizasyon ve rehberlik çalışmaları sürmektedir. Amacımız LKFO için bir YDE programı oluşturmaktır. Genel Cerrahi Uzmanları(GCU),Genel Cerrahi Öğretim Üyeleri (GCÖÜ) ve Genel Cerrahi Uzmanlık öğrencileri (GCUÖ)'nin görüşlerine başvurarak LKFO ile ilgili mevcut uygulama, eğitim etkinlikleri ve beklentilerin belirlenmesi için her gruba özel veri toplama araçları oluşturuldu ve internet aracılığıyla katılımcılarla paylaşıldı. 30 Nisan 2021 ile 1 Ağustos 2021 tarihleri arasında veriler toplanıp analiz edildi. Belirlenen gereksinimler, literatürdeki kaynaklar ve paydaş görüşleri öncülüğünde LKFO için özgün, YDE program taslağı geliştirildi. Çalışma verileri 60 GCU, 32 GCÖÜ, 34 GCUÖ'sinden toplanmıştır. Veriler analiz edildiğinde, uzmanlık eğitimi veren kurumların önemli bir kısmında LKFO eğitimi verilmediği, verilenlerde ise yapılandırılmış bir programın bulunmadığı saptanmıştır. GCU'nın da bu süreçte eksiklik ve sorunları olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların yoğun önerisi yapılandırılmış, titiz ölçme değerlendirme yöntemleriyle desteklenmiş bir eğitim programının oluşturulup kullanılması olmuştur. Eğitim ve uygulamada eksiklik ve sorunları gidermek, katılımcı önerilerini yerine getirmek amacıyla oluşturulan ve kullanıma hazır şekilde detaylandırdığımız özgün programın YDE programına olan gereksinimi karşılayabileceğini , eğitici ve eğitim kurumlarının gelecek planlarına katkı sağlama potansiyeline sahip olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Competency-based education (CBE) has recently gained importance in medical education. Entrustable Professional Activities is one such approach. Developments in science and technology being reflected in medical education resulted in minimally invasive surgical techniques (MIST) to become widespread in general surgery. Laparoscopic inguinal hernia repair (LIHR) is an MIST. LIHR is not applied sufficiently worldwide and in our country, thus; program options are recommended for surgeons to practice LIHR, and standardization and guidance studies continue. This study aims to create a CBE program for LIHR. To determine the current practice, training activities and expectations related to LIHR by consulting the opinions of General Surgery Specialists (GSS), General Surgery trainers(GST) and General Surgery Residents (GSR), data collection tools were created for each group and shared with the participants via the internet, between April 30, 2021 and August 1, 2021. A competency-based, original LIHR training program draft was developed, considering the needs determined by the analysis of the obtained data, the relevant literature, and stakeholder views. 60 GSSs, 32 GSTs and 34 GSRs completed the survey. The analyses revealed that majority of the institutions providing specialty training do not offer LIHR training, and none of the institutions offering LIHR training has a structured program. GSSs in the field suffer from deficiencies and problems regarding LIHR. The most common suggestion by the participants was the creation and use of a structured training program supported by rigorous assessment and evaluation methods. To eliminate the problems, deficiencies in training and practice, and to fulfill the participant's suggestions, a detailed and ready-to-use specialized LIHR training program that will meet the need for a competency-based, well-structured LIHR program and contribute to the future plans of educators and institutions was created.