Gebelikte şiddetin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of violence during pregnancy on healthy lifestyle behaviors
- Tez No: 734753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kadınlar hayatlarının her döneminde şiddete maruz kalmaktadırlar. Bu dönemlerden en özel ve hassas olanı gebelik dönemidir. Bu araştırmada gebelikte şiddet sıklığının belirlenmesi ve şiddetin gebe kadının sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı tipteki bu araştırma Şubat -Haziran 2021 tarihleri arasında bir kamu hastanesinde 341 gebe kadın ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında 'Katılımcı Tanılama Formu', 'Gebelikte Sağlık Uygulamaları Ölçeği' (GSUÖ) ve 'Aile İçi Kadına Yönelik Şiddet Ölçeği' (AKŞÖ) kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik yöntemler, t testi, ANOVA, One Way ANOVA, Levene testi, Bonferroni ve Tamhane's T2 testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Women are exposed to violence at every stage of their lives. The most important and sensitive of these periods is the pregnancy period. In this study, it was aimed to determine the frequency of violence during pregnancy and to determine the effect of violence on healhty lifestyle behaviors of pregnant women. MATERIALS AND METHODS: This descriptive study was conducted with 341 pregnant women in a public hospital between February and June 2021. ''Participant diagnosis form“,”Health Practices in Pregnancy Scale“ and”Domestic Violence Against Women Scale" were used to collect the research data. Descriptive statistical metods in data analysis, t test, ANOVA, Oneway ANOVA, Levene test, Bonferroni and Tamhane's T2 test were used.