Evaluate the protective role of flavonoid and glycosidic flavonoids isolated from Origanum vulgare against poisoning renal and hepatic gentamicin-induced in rabbits
Origanum vulgare'den izole edilen flavonoid ve glikosidik flavonoidlerin tavşanlarda böbrek ve karaciğer gentamisin zehirlenmesine karşı koruyucu rolünün değerlendirilmesi
- Tez No: 734773
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU, PROF. DR. RAFAH RAZOOQ HEMEED AL-SAMARRAI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Origanum vulgare'nin fitokimyasal analizi gerçekleştirildi. Bitkideki fenolik bileşikler, flavonoidler, tanen, steroller, glikozitler ve alkaloidlerin kantitatif miktarları sırasıyla 0.517±0.022, 0.332±0.034, 0.947±0.013, 326.561±2.456, 18.780±1.564 mg/100 g idi. Bitkideki alkaloidler %3.84 olarak tespit edildi. HPLC analizi, Origanum vulgare'nin birçok flavonoid türü içerdiğini ortaya çıkardı (118.189 µg/g Hesperdin, 489.383 µg/g Rosmarinic, 525.382 µg/g Rutin, 128.816 µg/g Quercitrin; 26.237 µg/g Quercitin, 18.707 µg/g of Kampferol, 39.483 µg/g of Luteolin µg/g ve 95.087 µg/g Apigenin). Çalışmada ayrıca HPLC ile ham bitkide bulunan bazı flavonoid glikozit türleri de belirtilmiştir. Bununla birlikte, bu çalışma Origanum vulgare'den flavonoidlerin ve flavonoid glikozitlerin izolasyonunu, HPLC ile izole edilmiş ekstrakttaki flavonoidlerin ve flavonoid glikozitlerin ana bileşenlerinin tanımlanmasını ve ham bitki ve izole ekstraktlarının tanşanların böbrek ve karaciğer zehirlenmesine karşı koruyucu rolünü ve tavşanlarda.
Özet (Çeviri)
The phytochemical analysis of Origanum vulgare was carried out. The quantitative contents of phenolic compounds, flavonoids, tannin, sterols, glycosides, and alkaloids in herb were 0.517±0.022, 0.332±0.034, 0.947±0.013, 326. 561±2.456, 18.780±1.564 mg/100 g respectively. The alkaloids were determined as 3.84% in the herb. The HPLC analysis revealed that Origanum vulgare contains many types of flavonoids (118.189 µg/g of Hesperdin, 489.383 µg/g of Rosmarinic, 525.382 µg/g of Rutin, 128.816 µg/g of Quercitrin, 26.237 µg/g of Quercitin, 18.707 µg/g of Kaempferol, 39.483 µg/g of Luteolin and 95.087 µg/g of Apigenin). In the study also indicates some types of flavonoid glycoside in the crude herb by HPLC. However, includes the isolation of flavonoids and flavonoids glycosides from Origanum vulgare, identifying the main components of flavonoids and flavonoids glycosides in the isolated extract by HPLC, and studying the protective role of crude herb, and its isolated extracts against poisoning renal and hepatic gentamicin-induced in rabbits.