Örgütsel stres kaynakları ve çalışanlar üzerinde bir uygulama
Organizational stress factors and a case study on employees
- Tez No: 73478
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET İş dünyası, devamlı kazanç artırma hedefine yönelik çabalar içindedir. Şüphesiz bu çabalar, verimli ve ekonomik üretim yöntemlerini geliştirmekte ve modern teknolojiyle üretim, ülkenin zenginleşmesi çabalarına katkıda bulunmaktadır. Ancak, bu yaklaşımlar, çalışanların bu çok yönlü değişimlerin etkisi altında kalmasını beraberinde getirmektedir. Değişen iş ve çevre koşulları, modern çağın hastalığı olarak ifade edilen stres ve strese bağlı pek çok sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Birey ve örgüt üzerinde olumlu ve olumsuz sonuçlara neden olan stres,“bireye yapılan etkilere özel olmayan tepki”olarak tanımlanmaktadır. Birey, yaşamını sürdürürken yaşadığı sorunlar karşısında çeşitli psikolojik, fizyolojik ve davranışsal tepkiler vermektedir. Bu tepkilerin hepsi, ortaya çıkan yeni koşullara karşı uyuma yönelik olmaktadır. Değişen koşullara uyum sağlayamamak ise bireyin performansını düşürebilecektir. Çevresel, örgütsel, grupla ve bireyle ilgili stres kaynakları, birey üzerinde önemli ölçüde strese neden olabilmektedir. Özellikle çalışan bireyler, işin gereklerinden, örgüt yapısından, örgüt içi ilişkilerden, fiziksel koşullardan ve kariyer gelişimi ile ilgili stres kaynaklarından oldukça fazla etkilenmektedirler. Örgütsel stres kaynakları, bireyde fiziksel, psikolojik ve davranışsal sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bununla beraber, performans düşüklüğü, iş doyumsuzluğu, işe devamsızlık ve iş kazaları gibi örgütsel sonuçlara da yol açmaktadır. Bununla ilgili olarak da, örgütsel stresi yönetmek için bireysel ve örgütsel düzeyde stratejiler geliştirilmiştir. Bu araştırmada, Toprak Kağıt Sanayi A.Ş. ve Eczacıbaşı Vitra A.Ş.'de çalışan kapsam dışı personelde, örgütsel stres kaynaklan ve belirtileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, Stress Audit adıyla geliştirilmiş olan bir stres ölçeği kullanılmıştır. 60 kişilik örneklem grubuna uygulanan bu stres ölçeği sonucunda, Toprak Kağıt Sanayi A.Ş. ve Eczacıbaşı Vitra A.Ş.'de çalışan bireylerin stres düzeyini en çok artıran aile sorunları, çevre sorunları, ekonomik sorunlar, sosyal benlikle ilgili sorunlar, ve iş hayatından kaynaklanan sorunlar olduğu gözlenmiştir. Ayrıca bireylerin stres 111belirtileri, en çok kas sistemi, parasempatik sinir sistemi, duygusal ve bilişsel sorunlarda ortaya çıkmıştır. Bu sorunlara yönelik öneriler de çalışmanın son bölümünde yer almaktadır. Kısaca bu çalışmada, örgütsel stres kavramı, örgütsel stresin kaynakları, bireyler ve örgütler üzerindeki sonuçlan ve örgütsel stresin yönetimi ile ilgili öneriler üzerinde durulmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmanın ileride bu alanda yapılacak çalışmalara da bir kaynak olması düşünülmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Business world is in the continuous struggle through the aim of increasing profit. Of course, these efforts develop the productive economic production methods and assist in the efforts of country's richness and production with modern technology. But, these approaches are accompanying to influence of work and environment conditions are the cause of the stress and a lot of problem related to stress which is known the illness of modern age. Stress which is the cause of positive and negative results upon the person and the organization, is defined as“the nonspecific response of the individual to any demand upon him/her”. Individual has gave some psychological, physical and behavioral responses across to problems which he/she lives through his/her life. All of the responses are toward adaptation facing to new conditions revealed. Not able to adapt to changing conditions would decrease the individual's performance. The sources of the stress related to environment, organization, individual and group could be cause of important amount of stress upon the individual. Especially working individuals have affected too much by the necessities of the work, by the structure of organization, by the relations in organization, by the physical conditions and by the career development. Organizational stress factors have developed psycohological, physical and behavioral results in individual. However, it is caused to some results like decrease in performance, job dissatisfaction, job absenteeism and working accident. Relating this subject, the strategies in individual and organizational levels are developed for managing organizational stress. In this study, it is tried to put organizational stress factors and it's symptoms of the employees of Toprak Kâğıt Sanayi A.Ş. and Eczacıbaşı Vitra A.Ş.. For this reason, a stress measurement is called Stress Audit was used. As a result of the stress measurement that is applied upon a sample group included 60 person, it has seen that for individuals who work in Toprak Kâğıt Sanayi A.Ş. and Eczacıbaşı Vitra A.Ş.. The problems increasing stress level are family problems, environmental problems, economicalproblems, the problems related to social identity and the problems caused by working life. Also the symptoms of stress for the individuals have seen mostly in muscle system, parasympatic nervous system, emotional and cognitive systems. The suggestions related to these problems would find in the last section of the study. Shortly in this study, it has stressed the suggestions related to organizational stress concept, the sources of organizational stress, the results of stress upon individuals and organizations and management of organizational stress. Consequently, it has thought that this study will be a source for the future studies in this area. VI