The relationship between omentin-1 and adipcin in serum of women with polycystic ovary syndrome in Samarra city
Samarra ilinde polikistik over sendromlu kadınların serumlarında omentin-1 ve adipcin ilişkisi
  1. Tez No: 734803
  2. Yazar: ALI HAMEED ABBAS AL-SALLAMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU, PROF. DR. RAFAH RAZOOQ HAMEED AL-SAMARRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÇalıĢmaya omentin-1 ve adipicin düzeylerinin değerlendirilmesi dahil edilmiĢ olup, çalıĢma yaĢları (20-40) yıl arasında değiĢen 90 kan örneği, polikistik sendrom ile enfekte 60 örnek ve sağlıklı kadınlar için 40 kan örneğinden oluĢan bir grup ve PCOS örnekleri 1/3/2021 ile 1/7/2021 tarihleri arasında bir köprü olan samarra general hospital/ salah al-din governorate'den toplanmıĢtır. Mevcut araĢtırmanın bulgularına göre, PKOS hastalarının kan serumundaki omentin-1 ve adipsin konsantrasyonları sağlıklı gruba göre anlamlı olarak daha yüksekti. Kan serumundaki FSH, LH ve prolaktin seviyeleri PCOS grubunda sağlıklı gruba göre anlamlı derecede yüksek, bu hormonların seviyeleri ise anlamlı derecede düĢüktü. Kolesterol veya T.G seviyeleri açısından PCOS grubu ile sağlıklı grup arasında anlamlı bir fark yoktu, ancak HDL-C seviyeleri önemli ölçüde düĢerken, LDL-C ve VLDL seviyeleri önemli ölçüde yükseldi.
Özet (Çeviri)
The study included evaluating the level omentin-1 and adipicin , as the study included a group of 90 blood samples, watching their ages ranged between (20-40) years, 60 samples infected with polycystic syndrome and 40 blood samples for healthy women, and PCOS samples were collected from samarra general hospital / salah al-din governorate, a bridge between 1/3/2021 to 1/7/2021. According to the findings of the present investigation, in comparison to the healthy group, the concentrations of omentin-1 and adipcin in the blood serum of PCOS patients were significantly higher. The levels of FSH, LH, and prolactin in the blood serum were significantly higher in the PCOS group compared to the healthy group, whereas the levels of these hormones were significantly lower. There was no significant difference between the PCOS group and the healthy group in terms of cholesterol or T.G levels, but HDL-C levels dropped significantly, while LDL-C and VLDL levels rose significantly.