Using 'listening' as a pre-reading activity in the reading classes
Okuma derslerinde okuma öncesinde 'dinleme anlama' nın kullanılması
- Tez No: 73483
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu çalışma dinleme anlamanın okuma öncesi aşamada kullanılmasının okuma becerisine etkisini araştırlmak üzere yapılmıştır. Çalışma Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri ve Eğitim Fakültesi öğrencilerine yönelik Hazırlık programında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan öğrenciler İngilizce seviyelerine göre seçilmiştir.“Upper-Intermediate”düzeyinde olduğu bilinen iki grup öğrenci seçilmiştir. Deneklerin kesin seviyelerini belirlemek için araştırma öncesi deneklere Michigan seviye tespit sınavı verilmiştir. Her iki grupta 15 öğrencinin upper intermediate düzeyde olduğu tespit edilmiştir ve bu öğrenciler çalışmaya katılmak üzere seçilmiştir. Araştırmanın öğretim öncesi aşamasında öğrencilere okumaya ilgi duydukları metin türlerini belirlemeyi amaçlayan bir anket verilmemiştir. Okuma parçaları hırsızlık, fast food, cinsel ayrım, ağrı kesiciler, evde çalışma ve deprem gibi konular içermektedir. Dinleme anlama parçalan da okuma parçaları ile aynı konulan içermektedir. Okuma parçalan ve dinleme - anlama parçalan upper- intermediate düzeyindeki öğrenciler için hamlanmış olan ders kitaplarından alınmıştır. Okuma parçalan 350 ila 450 kelime içermektedirler ve dinleme anlama parçalarıda 2 ila 3 dakika uzunluğundadırlar. Araştırmada 6 okuma parçası kullanılmıştır. Araştırma boyunca çapraz desenleme yöntemi izlenmiştir. Bir grupta okuma öncesi aşamada dinleme anlama kullanılırken diğer grupta konuşma kullamlmıştır (bkz. 3.2). Her okuma parçasından sonra deneklere okudukları parçanın nekadarını anladıklarını saptayan bir test verilmiştir. Bu test üç bölümden (5 anlama sorusu, 5 doğru / yanlış sorusu ve 5 bağlamdan sözcük anlamı çıkartma sorusu) ve 15 sorudan oluşmaktadır.Altı saatlik bir öğretim sürecinden sonra test sonuçlan istatistiksel olarak analiz edilmiştir. İstatistiksel sonuçlar okuma öncesinde dinleme anlama veya konuşma kullanılmasının gruplar arasında okuma becerisinde bir fark yaratmadığı göstermiştir. Ancak, grup içerisinde bir grupta dinleme anlama sonrası okunulan parçaların testlerinde daha yüksek notlar elde edilmesine rağmen diğer grupta konuşma sonrası okunulan parçaların testlerinde daha yüksek notlar elde edilmiştir. Sonuç olarak, araştırmada anlamlı bir fark bulunamadığı için dinleme anlamanın da okuma öncesi aşamada ön bilgi vermek amacıyla kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aimed to examine the effects of listening, in this case listening for specific information, as a pre-reading activity on reading comprehension. It was conducted with Turkish students of EFL enrolled in the preparatory program for the students at the Education Faculty and the Communication Sciences Faculty at Anadolu University. The participants were selected according to their level of proficiency. Two groups of students regarded at the upper-intermediate level of proficiency were selected as subjects. Prior to instruction, the Michigan Placement Test was administered to the two groups to determine their exact proficiency level. 15 students in each group proved to be at the upper-intermediate level. Although no interest survey was administered prior to the selection of the reading texts, texts regarded to be of interest to young adults were selected for the study. Both the reading texts and listening extracts were selected from course books especially designed for students at the upper-intermediate level. The topics included were: crime-burglary, fast food, sex discrimination, pain killers, working at home, and earthquakes. Six reading texts were used in the study. The listening extracts were on topics related to the reading texts. The reading texts were approximately at the same length, 350 to 450 words, and the listening extracts were at the same duration, 2 to 3 minutes. While in one group listening was used as a pre-reading activity, speaking was used in the other group. This was done in an interchangeable manner. In this way both groups (Group A and Group B) were used both as control and experimental groups (see Chapter 3.2). This means for six text applications each group was the experimental group for three texts and the control group for the other three texts. Subjects were given tests after each reading text exarmiting their comprehension of the reading text. The test components consisted of 5comprehension questions, 5 true/false statements, and 5 guessing vocabulary items. The results of the six texts were examined and analyzed statistically. The statistical results revealed that there was no difference between the groups in the comprehension of texts where listening for specific information was used and where a short class discussion was used in the pre-reading stage. However, a difference occurred within groups. While subjects in one group scored higher in tests given after texts where listening was used in the pre-reading stage, subjects in the other group scored higher in tests given after text where a short class discussion was used. Since there was no statistical difference on the effectiveness of one type of pre-reading activity on the other, it is concluded that, listening for specific information can also be used in the pre-reading stage as a substitution to speaking for building background knowledge.