İşletmelerde başarı artırmada bir faktör olarak kalite çemberleri -Beksa Çelik Kord Sanayi ve Ticaret A.Ş. uygulaması -
Quality circles as afactor for improving success in companles: An application in Beksa Inc.
  1. Tez No: 73484
  2. Yazar: VAHDETTİN SÖĞÜTLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Globalleşmenin bir sonucu olarak rekabetin hızla yaşandığı bir ortamda başarılı olabilen işletmelerin toplam kalite yönetimini ve onun bir parçası olan kalite kontrol çemberlerini uygulayan işletmeler olduğunu görüyoruz. Kalite kontrol çemberleri, kuruluşun etkinlik, verimlilik, kalite gibi birçok sorunları görüşmek, tartışmak, çözümlemek amacıyla oluşturulan küçük kümelerdir. 1960'lı yıllarda Japonya'da gelişmeye başlamıştır, hızla yayılarak Avrupa'da, ABD 'de ve diğer birçok ülkede aynı zamanda da ülkemizde işletmelerin başarısı açısından önemli hale gelmiştir. Kalite kontrol çemberlerinin çeşitli amaçları vardır, bunlar işletmenin gelişmesini sağlamak, verimliliği, motivasyonu arttırmak ve yönetime yardımcı olmaktır. Bu amaçların sağlanması için kalite kontrol çemberleri bazı unsurlardan oluşur, işgören grubu, gönüllülük, katılım, eğitim, sorun tespit edip çözme başlıcalarıdır. Tüm bunlar bir organizasyonu gerektirir. 8-10 personelle bir liderden oluşur. Ayrıca kalite çemberlerinin uygulandığı bir organizasyonun ve yönetiminin bazı özellikleri vardır. Kalite çemberleri uygulaması, kalite yükseltme, verimlilik arttırma ve bunların sonucunda pazar payını ulusal ve uluslararası düzeye çıkarmak olduğu için işletmelerin başarılı olmak için üzerinde önemli durdukları bir konudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The companies survive in an environment of fierce competition as a result of globalization. The companies which can be successful in such an envirament are those which emplay total quality management and quality control circles. Quality control circles are small teoms which are formed to talk, discuss and solve the problems of the orgaanization such as effectiveness, efficiency quality. Quality circles started to be used in Japon in 1960 s. It spread to Europe, USA and other countries and alsa to our country in a short time and become very important for the success of companies. Quality control circles have many objectives. These objectives are; tu impove the organization, increase the efficiency and motivation and to help to the management to attain these objectives quality control circles must have some features. Participation, education, voluntory participation, a group of personnel and determinatior of problems and solutions are basic principles of quality control circles. The form a quality control circles needs or organization. It consist of 8-10 personnel and a leader. An organization which uses a quality circles and the managents of this organization have some distinctive charactaristics. Since quality circles inaease the quality and efficiency and as a result inciease the national and international market shore of the company, it's one of the most important subjects of the companies.