Etkileşimli okuma yönteminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin dinleme becerilerine etkisi
The effect of interactive reading method on listening skills of primary school 4th grade students
  1. Tez No: 885004
  2. Yazar: ALEYNA ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmada etkileşimli okuma yöntemiyle resimli çocuk kitapları okunmasının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin dinleme becerileri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntem araştırması desenlerinden müdahale deseni benimsenmiştir. Araştırmanın nicel kısmında zayıf deneysel desenler arasında yer alan tek grup ön test son test deseni kullanılmıştır. Nicel verileri desteklemek amacıyla nitel veriler dokümanlar aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılının ikinci yarıyılında Sakarya ili Sapanca ilçesinde yer alan bir ilkokulda öğrenim gören yirmi iki 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verileri Dinleme Becerisi Başarı Testi, nitel verileri ise Dinleme Becerisi Gözlem Formu, araştırmacı günlüğü ve öğrencilerle yapılan görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın deneysel işlem süreci haftada iki ders saati olmak üzere toplam yedi hafta sürmüştür. Deneysel işlem süreci etkileşimli okuma yöntemiyle resimli çocuk kitapları okuyarak yapılan dinleme etkinliği uygulamaları ile sürdürülmüştür. Nicel verilerin analizinde istatistiki yöntemlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinden elde edilen sonuçlara göre ön test ve son test olarak uygulanan Dinleme Becerisi Başarı Testinden öğrencilerin aldıkları puanlar arasında pozitif yönlü anlamlı bir farklılık olduğu görülmektedir. Araştırmanın nitel verilerinden elde edilen sonuçlara göre deneysel işlem, sonrasında yapılan gözlemlerde öncesinde yapılan gözlemlere göre öğrencilerin çoğunun dinleme etkinliği öncesi, sırası ve sonrası dinleme becerisine yönelik davranışlarında olumlu yönde artış olduğu tespit edilmiştir. Etkileşimli okuma sürecinde dinleme etkinliği öncesi, sırası ve sonrası aşamalarında dinleme becerisini geliştirecek uygulamalar yapıldığı tespit edilmiştir. Öğrenciler, okunan resimli çocuk kitaplarının güzel, eğlendirici, bilgilendirici, faydalı, maceralı ve heyecanlandırıcı olduğu görüşündedir. Etkileşimli okuma yöntemiyle resimli çocuk kitapları okuyarak yapılan dinleme etkinliği hakkında öğrencilerin olumlu görüşlerinin; öğrencilerin kitaba, içeriğe, görsellere karşı beğeni duyması, deneysel işlemin geliştirici olması, hayal gücünü ve duyguları harekete geçirmesi, anlamlı olması ve öğrencilerin hayatına katkıda bulunması şeklinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin, etkileşimli okuma yöntemiyle resimli çocuk kitapları okuyarak yapılan dinleme etkinliğinin kendilerini akademik ve kişisel yönden etkilediği görüşünde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of the interactive reading method on the listening skills of 4th-grade primary school students. Intervention design, one of the mixed method research designs, was adopted in the study. In the quantitative part of the study, a single-group pre-test and post-test design, which is among the weak experimental designs, was used. Qualitative data were collected through documents to support the quantitative data. The study group of the research consisted of 22 4th-grade students studying in a primary school in the Sapanca district of Sakarya province in the second semester of the 2022-2023 academic year. Quantitative data were collected through the Listening Skills Achievement Test and qualitative data were collected through the Listening Skills Observation Form, the researcher's diary, and student interviews. The experimental process of the study lasted a total of seven weeks, with two class hours per week. The experimental process was continued with listening activity practices by reading children's pictures books using the interactive reading method. Wilcoxon Signed Rank Test was used to analyze quantitative data and content analysis method was used to analyze qualitative data. According to the results obtained from the quantitative data of the research, it is seen that there is a positive significant difference between the scores obtained by the students from the Listening Skill Achievement Test applied as pre-test and post-test. According to the results obtained from the qualitative data of the research, observations conducted after the experimental procedure revealed that compared to the initial observations, most students demonstrated an increase in their behaviors related to listening skills before, during, and after the listening activity. It was determined that practices aimed at improving listening skills were conducted during the pre-listening, during-listening, and post-listening stages of the interactive reading process. It was concluded that the students thought that the picture books read were beautiful, entertaining, informative, useful, adventurous, and exciting. It was concluded that the positive opinions of the students about the listening activity carried out by reading illustrated children's books using the interactive reading method were that the students appreciated the book, content and visuals, the experimental process was developmental, it stimulated imagination and emotions, it was meaningful and contributed to the lives of the students. It was concluded that the students thought that the listening activity carried out by reading illustrated children's books using the interactive reading method affected them academically and personally.