Yetişkin bireylerde hedonik hiperfaji ve vücut ağırlığı bakımından kendini damgalama durumu ile ultra işlenmiş besin tüketimi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of relationship between hedonic hyperphagia, weight self-stigma and ultra-processed food consumption in adults
  1. Tez No: 878428
  2. Yazar: ZEHRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AĞAGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma yetişkin bireylerde hedonik hiperfaji ve vücut ağırlığı bakımından kendini damgalama durumu ile ultra işlenmiş besin tüketimi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında 220 yetişkin birey (110 erkek, 110 kadın) dâhil edilmiştir. Çalışmadaki veriler; bireylerin sosyo-demografik bilgilerini, sağlık öykülerini, beslenme alışkanlıklarını, ultra işlenmiş besin tüketim sıklığı ve miktarını, antropometrik ölçümlerini, fiziksel aktivite durumlarını ve Besin Gücü Ölçeği (BGÖ), Ödül İlişkili Yeme Ölçeği (RED-13), Ağırlık Kendini Damgalama Ölçeği (WSSQ) ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydını içeren çevrimiçi bir anket ile toplanmıştır. Kadın bireylerin BGÖ toplam puanı, besine ulaşılabilirlik, besin mevcudiyeti ve besinin tadına bakılması alt boyut puanları erkek bireylerin puanlarından daha yüksektir (p0,05). Kadın bireylerin WSSQ toplam puanı, kendini değersizleştirme ve damgalanma korkusu alt boyut puanları erkek bireylerin puanlarından daha yüksektir (p0,05). Sonuç olarak; hedonik açlığın, ultra işlenmiş besin tüketiminin ve bireylerin beden algılarına yönelik öz değerlendirmelerinin obezite riskinin artması ile ilişkili olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to determine the relationship between hedonic hyperphagia and self-stigma in terms of body weight and ultra-processed food consumption in adult individuals. A total of 220 adult individuals (110 males, 110 females) between the ages of 18-65, were included in the study. The data in study were collected using a online questionnaire including individuals socio-demographic information, health stories, nutritional habits, frequency and amount of ultra-processed food consumption, anthropometric measurements, physical activity status, and Power Food Scale (PFS), Reward-Related Eating Scale (RED-13), Weight Self-Stigma Scale (WSSQ) and a 24-hour retrospective food consumption record. The total score of the PFS of female individuals, food available, food present and food taste subscale scores are higher than the scores of male individuals scores (p0.05). The total WSSQ scores of female individuals, self-devaluation and fear of stigma subscale scores are higher than scores of male individuals (p0.05). In conclusion, It has been determined that hedonic hyperphagia, ultra-processed food consumption and the self-evaluation of individuals towards their body perception may be associated with an increased risk of obesity.