Toplam üretken bakım ve uygulaması
Total productive maintanence
- Tez No: 73485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERMANİ MAVİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Yönetim teorilerinin, çıkışından günümüze kadar birçok gelişme olmuş ve Toplam Kalite Yönetimi konusunda birçok aşama kaydedilmiştir. Kalite'nin gelişmesi için birçok çalışmalar, yapılmakta ve yeni yöntemler geliştirilmektedir. Özellikle Japonlar' ın bu konuda sistemli çalışmaları vardır. Bu yöntemlerden iki tanesi, Kalite Çemberleri ve TPM (Toplam Üretken Bakım)' dır. Kalite Çemberleri, önceleri oldukça tutulmuş ve dünya üzerinde hızlı bir şekilde gelişmiştir. Amaç, üretimde çalışanlara verilen değeri ön plana çıkararak, kalite ve verimliliği maksimum değere ulaştırmaktadır. Günümüzde daha sistemli ve etkili bir yöntem olan TPM daha çok kullanılmaktadır. Ürünün rekabet güçlerini devamlı artırmak amacıyla kalite ve üretkenliğin üst sınırlarını sürekli olarak zorlayarak üretim araçlarının sıfır kayıp ve sıfır hata ile üretilir hale getirilmesi için uygulanabilecek bir felsefe olan TPM, ülkemizde de son zamanlarda uygulama sahası bulmuştur. Bu konuda Türk Pirelli, Japonlardan TPM ödülünü almakla ülkemizde öncü olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the emerge of Management Theories, they have been quite a way through this field and many steps of progress in Total Quality Management have been taken. A lot of studies on the development of quality have been realised and many new research methods have been put forth as well. Systematic work in Japan on this subject is particularly worth of mention. Two of the main methods are Quality Circles and TPM (Total Productive Management). Quality Circles method had much regard in many parts of the world and was put into practise for many occasions. The main point of view in this method is ultimating quality and productivity by spotting the lights over the role of workers. But now the method of TPM, which is regarded as more systematic and effective, one of the two is more widely in practice. The spirit of TPM is the production of products with zero defect and zero loss. Increasing Quality and Productivity will put the products in a more competitive level. Recently this method has also been in practice in our country.