Takıyyüddîn en-Necrânî'nin ulûhiyyet anlayışı
Taqiyyuddin an-Najrani's approach of divinity
  1. Tez No: 734964
  2. Yazar: BÜŞRA NUR HATİPOĞLU YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu çalışmada, Mu'tezile'nin son dönemi olarak ifade edilen hicrî VII. yüzyılda yaşamış bir âlim olan Takıyyüddîn en-Necrânî'nin ulûhiyyet konusundaki görüşleri ele alınmıştır. Kelâm meselelerinin bir çoğunda Mu'tezile'nin Basra ekolünün Hüseyniyye çizgisine bağlı olan Necrânî, kendisini Ebû Hâşim el-Cübbâî'nin (ö. 321/933) takipçileri olan Behşemiyye ekolünün görüşlerinin karşısında konumlandırmıştır. Necrânî'nin günümüze ulaşan tek eseri olan el-Kâmil fi'l- İstiksâ'da Behşemiyye-Hüseyniyye tartışmalarının temel meseleleri ele alınmıştır. O, konuları ele alırken kimi zaman felsefî argümanları kullansa da bazı konularda aklî delil getirmenin yeterli olmadığını ve nakle başvurmak gerektiğini ifade etmiştir. Bu nedenle onun, Mu'tezile'nin genel anlayışından uzaklaşıp Ehl-i Sünnet'le yakınlaştığı şeklinde yorumlar yapılmıştır. Ancak Necrânî'nin özellikle sıfatlar konusunda, Behşemiyye ile birlikte gelen bazı ılımlı düşünceleri eleştirerek saf Mu'tezilî anlayışa geri dönmeye çalıştığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle o, ahvâl teorisini reddederek bu amacını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the subjects of divinity, which Taqıyyuddîn en-Najrani tried to reflect the thoughts of Mu'tazila, were discussed. Adhering to the Husayniyya line of the Basra school of Mu'tazila in the most of the issues of kalam, Najrani took his place against the Bahshamiyya school, which continued the view of Abu Hashim. In al- Kamil fi'l-İstiksâ, the only work of Najrani, the main issues regarding the difference between Bahshamiyya-Husayniyya are discussed. Although, Najrani uses philosophical arguments while dealing with the subjects, he stated that it is not enough to provide evidence with reason on some issues and it is necessary to resort to nakl. For this reason, comments have been made that it moves away from the general understanding of Mu'tazila and gets closer to Ahl al-Sunnah. However, it is understood that Najrânî, tried to return to pure Mu'tazila understanding by criticizing some of the moderate thougts that came with Bahshamiyya, especially on attributes. Therefore, he rejects the theory of ahval by revealing this aim.