Balede performansı etkileyen faktörlerden esneklik ve kuvvetin araştırılması ve klasik bale eğitimi II. yıl programına göre hazırlanmış ders örneği
Research report for the basis of flexibility and strength in classic ballet and a sample programme for exercing classes in the second gaades
  1. Tez No: 73499
  2. Yazar: ADNAN GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURİDE AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu çalışmada; balede performansı etkileyen faktörlerden; esneklik ve kuvvetin geliştirilmesi konusu araştırılmıştır. Türkiye'de bale öğrenimi gören öğrencilerin performans düzeyleri ile bu teknik özellikler arasındaki bağlantı araştırılmıştır. Ankete toplam sekiz bale öğrencisi ve sekiz cimnastikci katılmış olup; bulguların değerlendirilmesinde veriler, analiz adilmiş ve açıklamalarda tablolar kullanılmıştır. Bu araştırma, balede basanların sürdürülmesinde; aile, öğretmen ve konservatuvarların temel eğitimlerine yardımcı olmak amacını taşımaktadır. Esneklik ve kuvvet çalışmaları, balede performansı ve başarıyı etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bilhassa esneklik ve kuvvet çalışmaları çocuk yaşta yapılırsa, uzun süren başarılı bir bale yaşantısına destek olmaktadır. Esneklik ve kuvvet çalışmaları yapılmadığında, postür bozukluğuna, bel, diz, bilek sakatlanmalarına daha sık rastlanabilmektedir. Bu nedenle sahne yaşantısının kısa sürmesine sebep olmaktadır. Bu çalışmada, konservatuvarın ikinci sınıf programına örnek bir klasik bale dersi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY This research was made to varify that physical performance, depends mainly on strength and flexibility in the art of classic ballet. There is a connection between this fact and the endurance of the ballet students in Turkey. Eight ballet students and eight students from gymnastics, were observed under keen surveillance to outline the fact. It was important to help and inform families, teachers for the basis of education in conservatories. This research clearly examined that, training gives a great deal of support to the body, dancing throughout the years. Without any correct training to fit in the basic technique in classic ballet, abd flexibility and phycical condition for strenght, the dancers are boud to receive damages on waists, knees, and ankles, which will be the reason for a short stage life. In examining the etude programme, a lesson is prepared for the second grades, to given an example in classic ballet.