Plasenta previa hastalarında kisspeptin ifade düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of kisspeptin expression levels in placenta previa patients
- Tez No: 735081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ZEHRA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Plasenta previa etiyolojisinde kisspeptin düzeylerinin olası etkisinin tespiti, hamileliğin erken dönemlerinde plasenta previa tanı ve teşhisinde önemli bir rol oynayabilir. Bu araştırmada, plasenta previa tanısı alan hastalar ile normal gebelikler arasında kisspeptin ifade düzeylerindeki olası değişikliklerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Perinatoloji polikliniğinde 2021-2022 yılları arasında plasenta previa tanısı almış gebeler ve normal gebeler çalışmaya dahil edildi. Gravida, parite, gebelik haftası, anne yaşı ve plesantanın yeri değerlendirildi. Plazma kisspeptin seviyeleri biyokimyasal olarak, plasenta kisspeptin ve kisspeptin reseptörü gen ifade düzeyi genetik olarak, plasenta kisspeptin düzeyi immünohistokimyasal olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Detection of the possible effect of kisspeptin levels on the etiology of placenta previa may play a crucial role in the diagnosis of the placenta previa in the early stages of pregnancy. In this study, we aimed to determine possible changes in kisspeptin expression levels between patients diagnosed with placenta previa and normal pregnancies. Materials and Methods Pregnant and normal pregnant women who were diagnosed with placenta previa in Ondokuz Mayıs University Gynecology and Obstetrics Perinatology outpatient clinic between 2021-2022 were included in the study. Gravida, parity, gestational week, maternal age and placenta location were evaluated. Plasma kisspeptin levels were determined biochemically, placenta kisspeptin and kisspeptin receptor gene expression levels were determined genetically, and placenta kisspeptin levels were determined immunohistochemically.