İlk trimester maternal serum papp-a ve serbest beta-hcg değerlerinin gebelik komplikasyonları ile ilişkisi
To evaluate the combined screening test markers; pregnancy associated plasma protein-a (papp-a) and free beta human chorionic gonadotropin (fß- hcg) measurements on suspicion of poor pregnancy outcomes.
  1. Tez No: 455800
  2. Yazar: BETÜL NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN YÜCESOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Birinci trimester kombine tarama testinin serum belirteçleri Pregnancy associated Plasma Protein-A (PAPP-A) ve Serbest Beta Human Chorionic Gonadotropin (fß-hCG ) nin değerlerinin olumsuz gebelik sonuçlarını öngörmedeki yerini araştırmak. Materyal ve Metod: 11+ 0 ile 13+ 6 haftalarında birinci trimester kombine tarama test için hastanemize başvuran 970 gebe çalışmaya alınmıştır. Gebelik komplikasyonu olmayan (Grup1,n:477) ve olan (Grup2,n:493) olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. PAPP-A, serbest ß- hCG MoM değerleri her iki grup arasında karşılaştırılarak gebelik komplikasyonlarını ön görebilirliği araştırılmıştır. İstasistiksel değerlendirilme SPSS 16 programıyla yapılmıştır. Bulgular: Preeklampsi (p:0,03), gestasyonel hipertansiyon (p:0,04), intrauterin gelişme kısıtlılığı (p:=0,001), erken doğum (p:0,0032), oligohidramnios + intrauterin gelişme kısıtlılığı (p=0,001), intrauterin fetal ölüm (p:0.001) olgularının kontrol grubuna göre PAPP-A MoM değerleri istatistiksel anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Plasenta previa (p:0,021), makrozomi (p:0,001) ve LGA (p:0,001) olguları PAPP-A MoM değerleri istatistiksel anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. PAPP-A ile gestasyonel diyabet, abourtus, ablasyo plasenta, erken membran rüptürü arasında bir ilişki izlenmemiştir. ß -hCG MoM değerleri kontrol grubuna göre gestasyonel diyabet (p:0,005 ) ve plasenta previa (p:0,001), makrozomi (p:0,001) olgularında istatistiksel anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.Kontrol grubu ile abortus, preeklampsi, IUGK, EMR, ablasyo plasenta olgularının ß-hCG`nin MoM değerleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç:. İlk trimester maternal serum PAPP-A seviyeleri düşüklüğü gebeliğin ileri haftalarında gelişen preeklampsi, IUGK, erken doğum ve intrauterin fetal ölüm ile ilişkilidir. ß-hCG? nin yüksek MoM değerleri ise gestasyonel diyabet ve plasenta previa ile ilşkilidir. PAPP-A ve ß-hCG MoM değerleri düşük veya yüksek tespit edilen vakaları daha yakın takip etmenin yararlı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
To evaluate the combined screening test markers; Pregnancy associated Plasma Protein-A (PAPP-A) and free Beta Human Chorionic Gonadotropin (fß- hCG) measurements on suspicion of poor pregnancy outcomes. Material and Method :We recruited 970 women that underwent an 11-13+6 weeks aneuploidy screening. There were two groups; group 1 (n 477) have uncomplicated pregnancies whereas group 2 ( n: 493) have developed pregnancy related disorders. PAPP-A and fß-hCG markers, expressed as multiples of the median (MoM) and compared between groups for estimating pregnancy outcome. The statistical software package SPSS 16.0 ( SPSS Inc., Chicago, IL) was used for all data analyses. Results :PAPP-A MoM of preeclampsia (p=0.03), gestational hypertension (p=0.04), IUGR (p=0.001), intrauterine death (p=0.001) cases were significantly lower than in the controls whereas PAPP-A MoM of placenta previa (p=0.021), macrosomia (p=0.001) and LGA (p=0.001) were significantly higher than the controls. There were no significant association between the PAPP-A and gestational diabetes, abortus, abruptio placenta and pprom cases. ?-hCG MoM of gestational diabetes (p=0.005), placenta previa (p=0.001) , macrosomia (p=0.001) cases were significantly higher than the control group. There were no statistical association between ß-hCG and abortus, preeclampsia, IUGR, PPROM, abruptio placenta cases. Conclusion : The low levels of PAPP-A during the first trimester are associated with late onset preeclampsia, IUGR, preterm delivery and intrauterine death. The high levels of ß-hCG are associated with gestational diabetes and placenta previa. Abnormalities in the PAPP-A and ß-hCG MoM levels who need close monitoring should be warned clinicians about future pregnancy outcomes.