İntiharın yeniden inşasında Türk sineması (1980-2015 dönemi)
Turkish cinema in the reconstruction of suicide (1980-2015 period)
  1. Tez No: 735098
  2. Yazar: CANGÜL AKDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 619
Özet
Bu çalışma 1980-2015 dönemi Türk sinemasında intihar söylemlerinin nasıl yeniden inşa edildiğini tartışmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde intihar olgusunun tarihsel süreçte sosyoloji, psikoloji, felsefe ve din alanlarında nasıl anlamlandırıldığı kuramsal ve kavramsal çerçevede tartışılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte birinci bölümde Türkiye'de yaşanan toplumsal travmalara, Türkiye'de intihar alanında yapılan kuramsal ve kavramsal çalışmalara ve son olarak 1980-2015 dönemini kapsayan Türkiye'de intihar istatistiklerine değinilmiştir. İkinci bölümde egemen ideolojinin ürettiği intihar söylemlerinin gazete metinleri ve edebi metinlerde nasıl yeniden inşa edildiği incelenmiştir. Gazete metinleri incelenirken sosyo-psikolojik yaklaşım ve Teun van Dijk'in eleştirel söylem analizi yöntemi kullanılmıştır. Edebi metinler ise yorumsamacı yöntem ve tematik yaklaşım ile sosyo-psikolojik yaklaşım perspektifinde incelenmiştir. İlk iki bölümden elde edilen kuramsal bilgiler ve bulgular doğrultusunda üçüncü bölümde örnekleme alınan filmler sosyo-psikolojik yaklaşım ve yorumsamacı yöntem çerçevesinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses how suicidal discourses were reconstructed in Turkish cinema between 1980-2015 period. In the first chapter of the study, it has been tried to explain how the phenomenon of suicide is interpreted in the fields of sociology, psychology, philosophy and religion in the historical process, by discussing it in a theoretical and conceptual framework. However, in the first chapter, social traumas experienced in Turkey, theoretical and conceptual studies in the field of suicide in Turkey and lastly suicide statistics in Turkey covering the period 1980-2015 are mentioned. In the second chapter, it has been examined how the suicide discourses produced by the dominant ideology are reconstructed in newspaper texts and literary texts. While examining newspaper texts, socio-psychological approach and Teun van Dijk's critical discourse analysis method were used. Literary texts, on the other hand, were examined in the perspective of hermeneutic method and thematic approach and socio-psychological approach. In line with the theoretical information and findings obtained from the first two chapters, the films sampled in the third section were analyzed within the framework of socio-psychological approach and hermeneutic method.