e^(−2x) 'i koruyan Bernstein-Chlodowsky-Gadjiev operatörlerinin incelenmesi
On approximation Bernstein-Chlodowsky-Gadjiev type operators preserve e^(-2x)
- Tez No: 735214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Tezimizde, x ≥ 0 için e^(−2x)'i koruyan Bernstein-Chlodowsky-Gadjiev tipi operatörleri koruyan fonksiyonları genelleştirilmiştir. Farklı fonksiyon uzayı türleri için yeni tanımlanan operatörlerin yaklaşım özellikleri sağlanmıştır. Buna ek olarak uygun süreklilik modülünü kullanarak yakınsama hızına odaklanılmıştır. Ve bu yeni operatörler için Voronovskaya tipi teoremi sağlanmıştır. Son olarak, teorik sonuçlarımızı doğrulamak için, MATLAB tarafından üretilen bazı sayısal deneyler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this manuscript, we generalize the Bernstein-Chlodowsky-Gadjiev type operators which fix the function e^(-2x) for x ≥ 0. Then we provide the approximation properties of this newly defined operators for different type function spaces and rate of convergence. Additionally, we focus on the rate of convergence utilizing appropriate modulus of continuity. In addition to these, we provide the Voronovskaya type theorem for this new operators. Finally, in order to validate our theoretical results, we provide the numerical experiments which produced by MATLAB compiler.