Şirketlerin kurumsal yönetim riskinin sigortacılık perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of corporate governance risk of companies from insurer perspective
  1. Tez No: 735224
  2. Yazar: HAKKI OZAN RÜŞTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİYE TÜMENBATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüz dünya düzeninin ekonomik ilişki ve aktörlere dayandığı düşünüldüğünde, şirket olgusu derin bir öneme sahip olmaktadır. Bu sebeple literatürde konu üstünde farklı açılardan çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Kurumsal olarak oldukça güçlü ve köklü olan finansal sektör, reel sektörü destekleyici ve tamamlayıcı bir fonksiyona sahiptir. Finansal sektörün bankalardan sonra en önemli aktörlerinden biri olan sigortacılık, risk ve risk yönetimi üzerine uzmanlaşmış bir dinamiktir. Son yıllarda sigortacılık sektörü gelişmelere konu olmuştur. Reel sektörün neredeyse tamamını oluşturan aile şirketleri için, kurumsallığın olmaması veya eksik olması halleri için sigortacılığın sahip olduğu risk yönetim perspektifi ve yetkinliğinin şirketlerin idari risklerine etkileri üzerine bir araştırma gerçekleştirilmiştir Bunun için Derinlemesine Mülakat Yöntemi ve Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) metotları ile nitel ve nicel analizler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen analizler, iki örnek tekstil şirketi ile yapılan görüşmelerle desteklenmeye çalışılmıştır. Böylelikle sigortacılık perspektifinin kurumsal risk yönetimine etkileri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the think about world's system depends on economic relations and actors, companies are having a deep importance. That's why literature has lots of researches on this subject. Institutionally strong and well established financial sector is completing the real sector. After banking, one of the most important actor Insurance is a dynamic whic is has expertise on risk and risk management. Insurance sector faced with a lot of upgrades in last years. A research was conducted on the effects of the risk management perspective and competence of insurance on the administrative risks of the companies, for family companies that make up almost the entirety of the real sector, for the absence or lack of corporation. For this, qualitative and quantitative analyzes made with In-depth Interview Method and Analytical Hierarchy Process (AHP) methods. The analyzes were tried to be supported by interviews with two sample textile companies. Thus, the effects of the insurance perspective on corporate risk management have been tried to be examined.